www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=247
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 20. január 2021     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Bazilika, Akolyta, Filipovka.     pohľadnice

04.11.2002 | Čítanosť(4330)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prvé výročie Blahorečenia prešovského biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča

Prvé výročie Blahorečenia prešovského biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča

4. novembra si Katolícka cirkev na Slovensku a zvlášť gréckokatolíci pripomínajú prvé výročie Blahorečenia prešovského biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča (1888-1960) z rehole baziliánov a kňaza-mučeníka Metoda Dominika Trčku, (1886 -1959) z rehole redemptoristov. Počas slávnostnej svätej omše celebrovanej na Námestí sv. Petra vo Vatikáne ich 4. novembra minulého roku vyhlásil pápež Ján Pavol II za Blahoslavených. spolu s ďalšími šiestimi Služobníkmi Božími. Obradu Beatifikácie a svätej omše sa vtedy zúčastnilo okolo 5000 pútnikov zo Slovenska, najmä gréckokatolíkov. Prítomná bola aj vládna delegácia vedená prezidentom republiky Rudolfom Schusterom, apoštolský nuncius na SR J.E. Mons.Henryk Nowacki, J.Em. Saraiva Martins Chosé - Prefekt Kongregácie pre Kauzy Svätých, J.E. Mons. Edward Nowak - Sekretár Kongregácie pre Kauzy Svätých, Mons. Roberto Sarno z Kongregácie pre Kauzy Svätých, J.Em. kardinál Ľubomír Husar, J.Em. kardinál Jozef Tomko, takmer všetci slovenskí biskupi, ako aj Mons. Dominik Hrušovský, Mons. Pavol M. Hnilica, Mons. Jozef Zlatňanský a početná komunita slovenských rehoľníkov, rehoľných sestier a kňazov pôsobiacich v Ríme.

Pri tejto príležitosti sa v pondelok 4. 11. 2002 uskutočnila v Gréckokatolíckom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove ďakovná sv. liturgia za požehnaný dar, ktorý dal sv. Otec Ján Pavol II Gréckokatolíckej cirkvi, ale aj celej Katolíckej cirkvi na Slovensku v mučeníkoch, biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi a rehoľnom kňazovi Metodovi Dominikovi Trčkovi. Sv. liturgiu nad relikviami Blahoslaveného biskupa Pavla o 16,30 hodine slúžil prešovský diecézny biskup Mons. Ján Hirka, spolu s ďalšími cirkevnými hodnostármi, oo. generálnymi a diecéznymi vikármi, okresnými oo. dekanmi prešovského biskupstva a kňazmi prešovského biskupstva. Vo svojej homílii pripomenul životné cesty Blahoslaveného biskupa Pavla a poukázal na príklad jeho života, ktorý bol svedectvom o pevnej viere, vytrvalosti a charaktere tohto blahoslaveného a vyzdvihol ho ako vzor pre dnešnú dobu, ktorá dnes akoby strácala tieto cnosti. Na sv. liturgii sa zúčastnili okrem už spomenutých i predstavení Gréckokatolíckej fakulty a kňazského seminára ako aj množstvo veriacich, rehoľníkov a rehoľníčok. Po sv. Liturgii bol Moleben k blaženému biskupovi – mučeníkovi Pavlovi, ktorý slúžil rektor Kňazského seminára v Prešove Dr. Vojtech Boháč. Slávnosť, ktorú doprevádzal svojim spevom zbor bohoslovcov, sa ukončila spevom pápežskej hymny.

Beatifikácia - blahorečenie, je vyhlásenie za blahoslaveného. Svätý Otec blahorečí - slávnostne deklaruje nových blahoslavených počas svätej omše. Noví blahoslavení sa potom uctievajú ako svätý v miestnej cirkvi, ale ešte nie vo všeobecnej cirkvi. Ten, kto už bol vyhlásený za blahoslaveného, je už navždy zapísaný do liturgického kalendára miestnej cirkvi. Po tom čo sa uskutoční a cirkvou potvrdí jeden zázrak, je následne, daný blahoslavený, vyhlásený za svätého. Týmto spôsobom sa rozširuje jeho úcta z miestnej cirkvi na celú katolícku cirkev na celom svete. Veríme, že sa to uskutoční v blízskej budúcnosti.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε