www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=26
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 11. august 2020     Meniny oslavuje: Zuzana

Zoεpédia - náhodný výber: Fokoláre, Tetrapod, Veľkopôstne obdobie.     pohľadnice

02.06.2002 | Čítanosť(5205)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posviacka nového baziliánskeho monastiera v Krásnom Brode

Posviacka nového baziliánskeho monastiera v Krásnom Brode

V nedeľu 2. júna 2002 sa o 10,00 hodine v Krásnom Brode pri Medzilaborciach na východnom Slovensku uskutoční slávnostná posviacka novovybudovaného baziliánskeho Monastiera Zoslania sv. Ducha. Slávnosť sa začne už v sobotu poobede o 13,30 prenesením obrazu Krásnobrodskej Bohorodičky a bude pokračovať duchovným programom až do polnoci. Vyvrcholením odpustu bude v nedeľu slávenie Eucharistie vo východnom obrade, ktorej bude predsedať sídelný prešovský biskup Mons. Ján Hirka. Po archijerejskej sv. liturgii otec biskup posvätí budovu nového monastiera. Na slávnosti sa zúčastní aj košický apoštolský exarcha vIadyka Mi1an Chautur, križevacký gréckokatolícky biskup Kyr Slavomir Miklovš z Chorvátska, mukačevský pomocný biskup Kyr Jurij Džudžar z Užhorodu, protosynkel (generálny vikár) pražského gréckokatolíckeho exarchátu, o. Ján Eugen Kočiš, otcovia baziliáni zo Slovenska i zahraničia a duchovenstvo obidvoch obradov.

Nový monasteri v Krásnom Brode chce byť pokračovaním tradície starodávneho monastiera otcov baziliánov, ktorého počiatky siahajú do 14. storočia. Podľa niektorých historikov pôvodný monastier nadviazal na cyrilometodskú tradíciu východných mníchov s Pravidlami sv. Bazila Veľkého (329 - 379), ktorý bol arcibiskupom v Kapadócii (dnešné Turecko). V novom monastieri sa bude uchovávať vzácna ikona Krásnobrodskej Bohorodičky, ktorá podľa ľudovej tradície pochádza zo 14. storočia. Krásny Brod je najstarším pútnickým miestom prešovskej eparchie.

História monastiera: Počiatky Krásnobrodského Monastiera sv. Ducha siahajú do 14. storočia. Preslávil sa vďaka ikone Presvätej Bohorodičky, na príhovor ktorej sa uzdravilo mnoho pútnikov. Zvesť o tejto ikone sa rozšírila široko - ďaleko, takže na sviatok Zoslania sv. Ducha sem každoročne prichádzalo tisíce pútnikov. Od 16. storočia sa tento monastier stal známym pútnickým miestom gréckokatolíkov východného Slovenska. Baziliánski mnísi v Krásnom Brode sa veľkou mierou pričinili o rozšírenie myšlienky Únie. Roku 1614 sa tu uskutočnil prvý pokus o Úniu Mukačevskej eparchie (do ktorej vtedy patrilo aj územie súčasnej prešovskej eparchie) so Svätou Stolicou, ktorý však nebol úspešný. Monastier bol v histórii niekoľkokrát vypálený, naposledy v roku 1706, povstalcami grófa Františka II. Rákoczyho. No už v roku 1729 sa otcovia baziliáni do Krásneho Brodu vrátili, vybudovali monastyr i kamennú cerkev, ktorú v roku 1752 posvätil mukačevský biskup Michal Oľšavskyj (pôvodom z Oľšavice, okrem Levoča). Koncom 18. a začiatkom 19. storočia tu prekvitala známa filozoficko - teologická škola. Pápež Pius VII. roku 1806 potvrdil pre pútnické miesto v Krásnobrodskom monastieri plnomocné odpustky, ktoré je možné získať počas odpustu na sviatok Zoslania sv. Ducha. O význame tohto baziliánského kláštora svedčí aj fakt, že v ňom bol po vzniku prešovskej gréckokatolíckej eparchie vysvätený roku 1821 jej prvý biskup, Gregor Tarkovič.

Počas prvej svetovej vojny boli chrám i kláštor zničené a zachovala sa len Svätopokrovská kaplnka so "zázračným" obrazom Matky Božej. Tradícia odpustkov sa po nežnej revolúcii roku 1989 opäť obnovila, najmä zásluhou vtedajšieho provinciála o. Dr. Mariána Potáša, OSBM.

Nový monastier: Plány na postavenie nového monastiera sa pod vedením protoihumena o. Metoda Bilančíka, OSBM začali realizovať koncom roku 1998. Nový baziliánsky monastier má dve krídla, ktoré spája Kaplnka zasvätená bl. Pavlovi Gojdičovi, prešovskému biskupovi, baziliánovi, mučeníkovi jednoty cirkvi a vernosti Sv. Otcovi. V kaplnke bude umiestnená kópia ikony bl. Pavla Gojdiča, OSBM, ktorého Sv. Otec Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslaveného 4. novembra 2001 v Ríme. Originál ikony, ktorú namaľoval akademický maliar Mikuláš Klimčák, darovali otcovia baziliáni Sv. Otcovi pri príležitosti beatifikácie v Ríme.

Vďaka mnohým sponzorom, dobrodincom, pomocníkom, brigádnikom a obetavým veriacim z blízkeho i vzdialeného okolia sa toto Božie dielo i napriek mnohým ťažkostiam a prekážkam podarilo s pomocou Božou zavŕšiť. Otcovia baziliáni chcú v novom Krásnobrodskom monastieri Zoslania sv. Ducha vytvoriť duchovné a kultúrne centrum gréckokatolíkov Prešovskej eparchie, kde sa budú konať rekolekcie, duchovné cvičenia, rozvíjať cirkevný spev a pestovať prekrásny starosloviensky obrad.

o. Peter P. Haľko, OSBM protoihumen (provinciál) bazi1iánov na Slovensku


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε