www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=269
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. január 2021     Meniny oslavuje: Vincent

Zoεpédia - náhodný výber: Jahve, Liturgické gestá - b..., Dcéry kresťanskej lá....     pohľadnice

06.01.2003 | Čítanosť(4732)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Novým slovenským biskupom spieval zbor Chrysostomos

Novým slovenským biskupom spieval zbor Chrysostomos

Pri vysviacke dvoch nových gréckokatolíckych biskupov - Slovákov v Bazilike svätého Petra v Ríme spieval aj gréckokatolícky chrámový zbor Chrysostomos z Bratislavy pod vedením dirigenta Martina Škovieru. Tradičné grécke Axios (Je hodný) opakovane zaznelo pri tom, ako pápež Ján Pavol II. odovzdával dvanástim svätencom insígnie biskupskej služby. Takisto pred pontifikálnou bohoslužbou i po nej zazneli ďalšie dve skladby byzantského obradu. Chrysostomos je prvým slovenským zborom, ktorému sa dostalo výsady spievať počas pápežskej liturgie v Bazilike sv. Petra. Pre zbor to bola najvýznamnejšia udalosť vo viac ako desaťročnej histórii jeho existencie.

Zbor bol pozdraviť novovysväteného prešovského vladyku Jána Babjaka na recepcii v sídle generalátu Spoločnosti Ježišovej. Na recepcii, na ktorú boli pozvaní všetci pútnici zo Slovenska, sa zúčastnil aj apoštolský nuncius Mons. Henryk Nowacki, biskup Ján Hnilica, arcibiskup Basil Schott, gréckokatolícky metropolita z Pittsburghu (USA), gréckokatolícky biskup Slavomír Miklovš z Križevca (Chorvátsko), ktorý vysvätil Jána Babjaka na kňaza v roku 1978, gréckokatolícky biskup Hlib Lončina z Ľvova (Ukrajina) a ďalší biskupi a cirkevní hodnostári.

Podobným spôsobom pozdravil Chrysostomos aj nastávajúceho administrátora Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie vladyku Milana Šášika na recepcii, ktorá sa konala v neďalekom sídle augustiniánov. Aj v tomto prípade išlo o veľmi srdečné a neformálne stretnutie s početnými pútnikmi.

V predvečer vysviacky spieval bratislavský zbor Chrysostomos na archijerejskej svätej liturgii v Pápežskom ruskom kolégiu (Russicum), ktorú slávil vladyka Milan Chautur a pittsburghský arcibiskup Basil Schott s niekoľkými desiatkami kňazov. V tomto kolégiu študuje asi desiatka slovenských gréckokatolíckych kňazov a bohoslovcov.

Zdroj: Andrej Škoviera

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε