www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=307
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 24. november 2020     Meniny oslavuje: Emília

Zoεpédia - náhodný výber: Syropôstna nedeľa, Liturgické gestá – z..., Felón.     pohľadnice

25.03.2003 | Čítanosť(3513)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vladyka Ján Babjak, SJ, udelil nižšie svätenia

Vladyka Ján Babjak, SJ, udelil nižšie svätenia

Sviatok Zvestovania presvätej Bohorodičky, 25. marca 2003, bol významným medzníkom na ceste ku Kristovmu kňazstvu pre bohoslovcov Prešovskej eparchie. V tento deň bol v roku 1927 na biskupa rukopoložený v Ríme, dnes už blažený biskup-mučeník Prešovskej eparchie, Pavol Peter Gojdič, OSBM, ktorý sám zaviedol tradíciu udeľovania nižších svätení na sviatok Zvestovania presvätej Bohorodičky.

Pred samotnou archijerejskou svätou liturgiou boli najprv 9 bohoslovci druhého ročníka a jeden bohoslovec štvrtého ročníka slávnostne oblečení do bohosloveckého rúcha typického pre byzantský obrad - „podriasnika“, symbolizujúc tak odumretie svetu a nasmerovanie sa na cestu do Božieho kráľovstva.

Potom nasledoval obrad nižšieho svätenia – postriženije, ktoré vladyka Ján Babjak, SJ, udelil jedenástim bohoslovcom svojej eparchie. Pri tomto prvom stupni kňazstva sa na znak zrieknutia svetských radostí svätencovi strihajú vlasy v znaku kríža a po biskupovej modlitbe, prijíma sviecu, knihu apoštolských čítaní a stichár, ako rúcho spravodlivosti. Svätenec odchádza podľa poučenia mu daného, aby každý deň čítaním Božieho Slova rástol v cnostiach, a tak bol hodný prijať aj vyššie stupne služby, ktoré má preňho Pán pripravené.

Sám náš Pán Ježiš Kristus povedal: „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu (Mt 9,37).“ V našich modlitbách preto prosme dobrotivého Boha, aby aj títo jeho služobníci, ktorí boli oblečení do bohosloveckého rúcha, a ktorým bol zverený úrad speváka, čteca a svetlonosca, teda postriženije, vždy svedčili svojím životom, že sú skutočnými robotníkmi vo „vinici Pánovej žatvy“.

Zdroj: Daniel Černý

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε