www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=334
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. september 2020     Meniny oslavuje: Matúš

Zoεpédia - náhodný výber: Hramota, Doxa, Iniciácia – aspekty ....     pohľadnice

20.04.2003 | Čítanosť(4430)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Veľká noc v Prešove

Veľká noc v Prešove

17. 4. 2003 vo Svätý a Veľký štvrtok, v deň spoločenstva kňazov s vladykom, Mons. Ján Babjak, SJ, slávil v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove s kňazmi Prešovskej eparchie archijerejskú sv. liturgiu s posvätením myra a obradom umývania nôh. Spoločne poďakovali za veľký dar účasti na Kristovom kňazstve a za Najsvätejšie Tajomstvá Kristovho Tela a Krvi. O 18.00 hod. slávil Strasti nášho Pána Ježiša Krista. Je to časť utierne, pri ktorej sa číta 12 evanjelií o utrpení nášho Pána. Na druhý deň vo Svätý a Veľký piatok o 15.00 hod. slávil vladyka Ján Veľkú večiereň podľa tradície Východnej Cirkvi s uložením plaščenice do hrobu, ktorej sa zúčastnil aj prešovský emerita Mons. Ján Hirka. (Plaščenica je na plátne písaná ikona, kde je zobrazené umučené telo Krista. Úkonom uloženia plaščenice je vyjadrený symbol uloženia mŕtveho tela Pána Boha a Spasiteľa nášho Ježiša Krista do hrobu a je vystavený k verejnej úcte). Vo Svätú a Veľkú sobotu o 17.00 hod. slúžil Veľkú večiereň s liturgiou sv. Bazila Veľkého.

20. 4. 2003 vo Svätú a Veľkú nedeľu Paschy o 04.00 hod. slávil vladyka Ján za účasti Mons. Jána Hirku, prešovského emeritu Utiereň vzkriesenia – slávnostné obrady Vzkriesenia nášho Pána Ježiša Krista. (Na začiatku obradov preniesol vladyka Ján plaščenicu z hrobu na prestol - oltár, kde bude uložená až do sviatku Nanebovstúpenia Pána. V tomto období, od Paschy až po Nanebovstúpenie, sa veriaci navzájom pozdravujú pozdravom „Christos voskrese!“ „Voistinu Voskrese!“ – „ Kristus slávne vstal z mŕtvych!“ „Naozaj vstal z mŕtvych!“

Po prenesení plaščenice vladyka Ján zaintonoval pred vstupnými dverami chrámu slávnostný chválospev „Christos voskrese iz mertvych, smertiju smert poprav, isuščim vo hrobich život darovav - Kristus slávne vstal zmŕtvych, smrťou smrť premohol a tým čo sú v hroboch život daroval“. Počas spevu žehnajúc krížom otvoril dvere a vstúpil do chrámu ako symbol toho, že Kristus nás svojou smrťou vykúpil a otvoril nám bránu do Nebeského kráľovstva. Po utierni požehnal Veľkonočné jedlá.

O 10.00 hod. slávil archijerejskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho, pri ktorej sa čítal Prológ evanjelia sv. apoštola Jána vo viacerých jazykoch (hebrejsky, grécky, cirkevnoslovansky, latinsky, slovensky) ako znak toho, že radostná zvesť o Zmŕtvychvstaní sa ohlasuje všetkým národom bez rozdielu. Pri svätej liturgii zazneli spevy Katedrálneho chrámového zboru sv. Jána Krstiteľa.

21. 4. 2003 v pondelok Svetlého týždňa o 10.00 hod. vladyka Ján slávil archijerejskú sv. liturgiu sv. Jána Zlatoústeho v Chráme Povýšenia sv. Kríža v Prešove na sídlisku Sekčov.

22. 4. 2003 v utorok Svetlého týždňa o 18.00 hod. slávil vladyka Ján Babjak archijerejskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho v Chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε