www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=345
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. jún 2021     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Myropomazanie, Liturgické postoje –..., Časoslov.     pohľadnice

28.04.2003 | Čítanosť(4378)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vranovčania v Srbsku

Vranovčania v Srbsku

Na pozvanie biskupského vikára o. Joakima Hološňaja, stavrofora z gréckokatolíckej parochie Ďurdevo (6000 obyv.) vo Vojvodine na Dolnej zemi, navštívil v dňoch 26. – 28. 4. 2003 vranovský chrámový Zbor Chrysostomos našich krajanov, gréckokatolíkov, ktorí svoj koreň majú tu na východnom Slovensku, na Hornici, ako to oni nazývajú. Návšteva sa konala v čase Vzkriesenia – Paschy, ktorú tamojší gréckokatolíci slávia podľa juliánskeho kalendára o dva týždne neskôr ako my. Mali sme teda možnosť v tomto roku prežiť naplno dvakrát radostné sviatky Pánovho Vzkriesenia. V rámci návštevy zbor spieval veľkonočnú sv. liturgiu v nedeľu v parochii Kocur, v Chráme Uspenia presvätej Bohorodičky, v staroslovienskom jazyku, ktorý je u nich bohoslužobným jazykom. Okrem toho sme navštívili s koncertným veľkonočným programom aj ďalšie parochie: Ruský Kerestur, Chrám sv. Mikuláša a Novi Sad, kde nás správca Mgr. o. Roman Miz v neformálnej besede v Chráme sv. Petra a Pavla oboznámil s históriou gréckokatolíkov v Srbsku. Zaujímavou bola pre nás exkurzia po Novom Sade s výborným sprievodcom Ing. o. Jozefom Selínom, ktorý pochádza zo Slovenska. Okrem iného sme navštívili aj Petrovaradínsku pevnosť, ktorá sa týči nad pokojným, širokým Dunajom, odkiaľ bol nádherný pohľad na vyše 300.000–ový Novi Sad. Cestou domov zastavili sme sa ešte v novej parochii Gospodnici, kde nás pozval jej správca o. J. Selín, ktorý za veľmi krátky čas prestaval tam z bývalej telocvične krásny východný chrám a faru. Ten nám pripravil milé prekvapenie – stretnutie s križevským vladykom Slavomírom Miklovšom, ktorému sme zase my pripravili veľkonočný koncert a zotrvali s ním v úprimnom rozhovore, keď spomínal na svoje časté návštevy Slovenska. Vladyka Slavomír slávil veľkonočné sviatky v tejto časti Vojvodiny, pretože sám pochádza z obce Ďurdevo, kde sa často vracia.

Čo nás najviac zaujalo na našom poznávacom zájazde bola reč, kde v celej tejto oblasti gréckokatolícki veriaci rozprávajú čistou zemplínčinou, akou sa hovorí aj u nás vo Vranove. Ďalej to boli veľkonočné zvyky a jedlá, ktoré boli úplne podobné tu našim tradičným, dokonca aj s veľkonočnou oblievačkou, a napokon to boli ľudia – mimoriadne štedrí a pohostinní, ktorí nás privítali a starali sa o nás s neskutočnou radosťou a vďačnosťou. Tie tri dni, ktoré sme tam strávili, boli veľmi krátke, aby sme sa dosýta vyrozprávali. Boli sme prvý gréckokatolícky zbor, ktorý ich navštívil z ich pôvodnej domoviny. Ich doterajšie kontakty boli orientované iba na Užhorodskú eparchiu. Pravda, 250 rokov odlúčenia a málo kontaktov medzi nami spôsobili, že o nás vedia veľmi málo. Prekvapením pre nich, tak ako aj pre nás bolo to, že sme sa absolútne presne dohovorili, že sme si i svojím naturelom podobní. Nakoniec, veď sme z jedného koreňa. Toto bolo vzájomné, spoločné konštatovanie.

Túto našu návštevu odplatí parocha Ďurdevo prostredníctvom ich chrámového zboru Rozanov, ktorého náš správca farnosti Najsvätejšej Eucharistie Mgr. O. Ľubomír Novák pozval na návštevu Vranova na náš chrámový sviatok v júni t. r..

Zdá sa, že sa nám pomaly darí búrať hranice, ktoré nás v minulosti rozdelili a vzájomnými priateľskými návštevami podarí sa v budúcnosti prehlbovať vzájomné spoznávanie sa dvoch častí kedysi jedného celku – gréckokatolíckych veriacich veľkej Mukačevskej eparchie. Tam na Dolnej zemi žijú naši gréckokatolíci, ktorí nezabudli na svoj koreň a ktorí si 250 rokov udržali vieru svojich otcov, ale ja reč, písmo a zvyky. Pre náš zbor to bol mimoriadne krásny a poučný zážitok a už teraz sa tešíme na našich nových priateľov, ktorých sme objavili a spoznali v Srbsku.

Zdroj: Mgr. A. Lakatoš

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε