www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=385
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. september 2020     Meniny oslavuje: Matúš

Zoεpédia - náhodný výber: Eminencia, Súdny proces s Ježiš..., Cirkev ako rodina - ....     pohľadnice

12.10.2003 | Čítanosť(3484)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Veľký deň gréckokatolíckej farnosti Prešov – Sekčov

Veľký deň gréckokatolíckej farnosti Prešov – Sekčov

Dňa 12.10. 2003 gréckokatolícka farnosť Prešov – Sekčov privítala prešovského vladyku, Mons. ThDr. Jána Babjaka SJ, ktorý slávnostne posvätil nový farský chrám Povýšenia Svätého Kríža, pastoračné centrum a farský byt.

Okrem množstva veriacich, predstavených rehoľných spoločenstiev, asi 30 – tich kňazov obidvoch katolíckych obradov, sa slávnosti zúčastnil aj košický apoštolský exarcha vladyka Milan Chautur CSsR. Pozvanie prijali a slávnostného obradu posviacky sa zú častnili aj premiér SR pán Mikuláš Dzurinda, ktorý prispel na výstavbu pastoračného centra, zástupcovia štátnej správy, miestnej samosprávy ako aj donori chrámu.

Slávnosť začala o 09:50 sprievodom z priestorov vedľa nového chrámu, kde sa v minulosti, pred výstavbou chrámu, slúžili sv. liturgie. O 10:00 privítal v chráme všetkých prítomných bývalý správca farnosti, terajší rektor kňazského seminára P.P. Gojdiča v Prešove, o. Vasil Kormaník. Následne na to začal obrad posviacky chrámu, po ktorom sv. liturgiu celebroval i v homílii sa k prítomným prihovoril vladyka Ján. Veľmi ocenil myšlienku o. Vasila postaviť z rozostavanej budovy kina nový Boží príbytok a vysoko vyzdvihol aj úsilie celého spoločenstva veriacich farnosti, ktorí v nie malej miere pomohli pri výstavbe tohto chrámu. Vyjadril presvedčenie, že základy, ktoré tu boli položené, sa budú naďalej zveľaďovať v podobe duchovného rastu miestneho spoločenstva veriacich za pomoci nového farára.

Po sv. liturgii a mirovaní sa biskupi, kňazi i veriaci premiestnili do pastoračného centra pod chrámom a neskôr do farského bytu, ktoré vladyka Ján posvätil. Po slávnosti nasledovalo radostné agapé v pastoračnom centre, i priestoroch kňazského seminára. Na výstavbu chrámu finančne prispeli donori z Rakúska, Nemecka, USA a Slovenska. Nech dobrotivý Boh odmení úsilie všetkých, ktorí sa zaslúžili o to, aby nový chrám Povýšenia svätého kríža, pastoračné centrum, farský byt stáli na tomto mladom a dynamicky sa rozvíjajúcom sídlisku Sekčov v Prešove.

Zdroj: o. Mgr. Rastislav Višňovský

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε