www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=47
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 20. január 2021     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Mäsopôstna nedeľa, Kadoš, Lazaristi.     pohľadnice

21.07.2002 | Čítanosť(4787)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Ruské Pekľany 2002

Ruské Pekľany 2002

17. júl je pre celú gréckokatolícku cirkev na Slovensku veľmi významným dňom, pretože práve v tento deň si pripomíname narodenie i odchod do večnosti nášho blahoslaveného biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča, OSMB. Pri tejto príležitosti sa 17. júla t. r. v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove začala duchovná obnova ako príprava na slávnosť, ktorá vyvrcholila slávnostnou svätou liturgiou v rodisku blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča – v Ruských Pekľanoch.

Samotná slávnosť v Ruských Pekľanoch sa začala o 9.00 hod. slávnostným rozjímavým ružencom, ktorý viedli bratia bohoslovci a pokračovala slávnostným sprievodom o 9.40 hod. od rodného domu blahoslaveného ku chrámu. Tam všetkých prítomných najprv privítal starosta obce typickým slovenským spôsobom – chlebom a soľou a potom správca tejto filiálnej obce, otec Marián Sterančák. Slávnostnú svätú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho slúžil otec biskup ThDr.h.c. Ján Hirka a spoluslúžili titulárny kanonik ThDr. Jozef Šesták, generálny vikári Mons. Ján Gajdoš, Mons. Ján Závacký, biskupskí vikári Pavol Repko, Peter Sabol a vyše sto kňazov.

V homílii otec biskup pripomenul neľahké časy utrpenia, ktorými musel prejsť náš blahoslavený Pavol Peter Gojdič, aké muky mu spôsobovali vo väzení a on aj napriek všetkému utrpeniu ostal verný Kristovi a jeho cirkvi.

Po ukončení svätej liturgie začal rektor kňazského seminára ThDr. Vojtech Boháč, PhD. spolu so všetkými prítomnými veriacimi, kňazmi, bohoslovcami, rehoľníkmi a rehoľníčkami slúžiť Moleben k blahoslavenému biskupovi-mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, počas ktorého sa udeľovalo myrovanie.

Slávnostným sprievodom späť do rodného domu blahoslaveného sa táto nedeľná slávnosť ukončila.

Celú slávnosť spevom sprevádzal chrámový zbor Petra Pavla Gojdiča z Vranova nad Topľou – Čemerné.

Slovo 2002, č. 9, s. 9.

Zdroj: TK PB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε