www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=53
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 4. apríl 2020     Meniny oslavuje: Izidor

Zoεpédia - náhodný výber: Krstiteľnica, Svetlý týždeň, Kadideľnica.     pohľadnice

09.06.2002 | Čítanosť(4260)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Diecézna odpustová slávnosť Božského Srdca v Sabinove

Diecézna odpustová slávnosť Božského Srdca v Sabinove

„K Tvojmu Srdcu sme dnes prišli...“, v duchu slov tejto nábožnej piesne sa niesli dni slávenia sviatku Božského Srdca a zároveň diecéznej odpustovej slávnosti v Sabinove. Začali sme v samotný deň sviatku Božského Srdca molebenom a sv. liturgiami v jazyku slovenskom i cirkevnoslovanskom. V sobotu popoludní sme pokračovali bohatým programom – Veľkou večierňou s litijou, Molebenom k blahoslavenému biskupovi-mučeníkovi P. Gojdičovi, sv. liturgiou, pri ktorej sa veriacim v homílií veľmi výstižne prihovoril o. RNDr. Jozef Voskár, ktorý podotkol okrem iného, že plameň lásky Božského Srdca dokáže roztaviť aj to najzatvrdilejšie kamenné ľudské srdce.

„Chváľ, duša moja, Pána...“, týmito slovami druhej antifóny sa k nám z nástenného nápisu i osobne prihovorili, resp. začali svoj program inaugurácie – pomenovania zboru – deti a mládež z našej farnosti. Podporiť a povzbudiť ich prišiel aj zbor Cantica, reprezentujúci mesto Sabinov, v podaní ktorého zaznel aj starosloviensky Otče náš. ZOE EN CHRISTO – Život v Kristovi – výstižné pomenovanie nášho mládežníckeho zboru, ktorý hudbou a spevom bude prispievať ku kráse liturgických obradov a ozvláštňovať spoločenské udalosti. Kiež by ich (každého člena) toto účinkovanie v ňom naplnilo opravdivou duchovnou radosťou, elánom a túžbou pripodobniť sa svojím životom, spevom či slovom nášmu Pánovi.

Je nedeľa – 9. júna 2002. Po predchádzajúcom celodennom upršanom dni aj nedeľné ráno bolo svojím vrtošivým počasím pre nás skúškou vo viere. Vydrží aspoň počas slávnostnej svätej liturgie chvíľu nepršať? „Slabá je vaša viera, ak prichádzate s veľkými dáždnikmi“, doberal som si prichádzajúcich veriacich. „Blahoslavený biskup-mučeník Pavol Gojdič, ktorého relikvie ododnes budeme mať aj v našom chráme, nám zaiste vyprosí pekné počasie“, tvrdil som. A naozaj. Stalo sa to skutočnosťou. Kým utiereň sa slávila ešte v chráme, už počas Akatistu k Božskému Srdcu, ktorý prišiel odslúžiť bývalý predchodca o. ThDr. Vojtech Boháč, PhD., nás ohriali prvé slnečné lúče, ktoré potom sprevádzali aj slávnostný sprievod miništrantov, bohoslovcov, kňazov z celého dekanátu, či z biskupského úradu, ba aj novokňazov, samozrejme s hosťom najvzácnejším, samotným o. biskupom Dr.h.c. Jánom Hirkom. Prekvapením odpustovej slávnosti bol aj nový relikviár s ostatkami už spomínaného o. biskupa-mučeníka Pavla Gojdiča, ktorý práve v našej farnosti pôsobil vo svojich začiatkoch kňazstva ako kaplán. A jeho úctu k Božskému Srdcu vyzdvihol vo svojej homílii aj o. biskup, ktorý zároveň poukázal aj na to, že Pán Ježiš sa k nám prihovára rečou srdca, aby tejto reči porozumel každý jeden človek.

Po skončení slávnostnej svätej liturgie o. Peter Milenký, správca farnosti Ľutina odslúžil Moleben k Božskému Srdcu, počas ktorého bolo myrovanie a po ňom zakončenie odpustovej slávnosti.

Vďaka, blahoslavený biskup P. Gojdič, za pekné počasie, ktoré si nám vyprosil. Vďaka, Pane, za hojnosť milostí, ktorými nás obdarovávaš každodenne, aj keď mnohokrát nie sme toho hodní, no vypočuj nás, prosíme, keď s pokorným srdcom voláme: „Božské Srdce Ježišovo, láskou k nám horiace, zapáľ naše srdcia láskou k Tebe“.

Slovo 2002, č. 8, s. 8.

Zdroj: Peter Šturák

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε