www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=55
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 21. september 2020     Meniny oslavuje: Matúš

Zoεpédia - náhodný výber: Tetrapod, Myšlienka na slová Ž..., Aura.     pohľadnice

12.02.2002 | Čítanosť(4278)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Stretnutie pracovníkov charity v Prešove

Stretnutie pracovníkov charity v Prešove

Na celodiecéznom stretnutí pracovníkov Gréckokatolíckej diecéznej charity v Prešove, ktoré sa konalo v utorok 12. februára 2002 v priestoroch Vysokoškolského klubu v Hoteli SENÁTOR v Prešove, sa zúčastnil aj prešovský diecézny biskup Mons. Ján Hirka.

Korene života Gréckokatolíckej diecéznej charity siahajú až do roku 1947, keď ju v novembri biskup Pavol Peter Gojdič zriadil ako pobočku Ústrednej charity na Slovensku. Po rokoch totalitného režimu bola v septembri 1991 na podnet prešovského biskupa Mons. Jána Hirku činnosť Gréckokatolíckej diecéznej charity obnovená. Za jej riaditeľa bol vymenovaný Ing. Maroš Šatný, ktorý túto funkciu zastáva dodnes.

Od roku 1991 sa táto charita angažovala hlavne v jednorazových formách pomoci, zabezpečovala pobyt detí z bývalej Juhoslávie v okolí Prešova a organizovala humanitárnu pomoc pre Ukrajinu. V súčasnosti poskytuje sociálne služby a vykonáva sociálnu prevenciu v Sociálnom centre v Prešove. V tomto meste ďalej poskytuje služby útulku spoločensky neprispôsobeným osobám v kríze, ľuďom bez domova, po výkone trestu odňatia slobody v Nocľahárni Archa. V Dome Charitas poskytuje služby resocializačného strediska osobám po protialkoholickej alebo protidrogovej liečbe a v Domove Nádeje služby ubytovania osobám po ukončení resocializačného pobytu. V Domove sociálnych služieb pre deti s kombinovaným postihom v Starej Ľubovni poskytuje sociálne služby a vykonáva sociálnu prevenciu. Rovnako poskytuje aj sociálne poradenstvo deťom s kombinovaným postihom a deťom s poruchami správania. V charitatívnej službe v rodinách v Prešove, Starej Ľubovni, Čirči, Svidníku, Medzilaborciach, Humennom a Snine vykonáva opatrovateľskú službu starým, chorým a opusteným ľuďom v domácnostiach. V Agentúre ošetrovateľskej starostlivosti v Prešove, Sabinove a Snine poskytuje ošetrovateľskú službu. Tiež organizuje humanitárnu pomoc na Slovensku aj v zahraničí, podieľa sa na pastoračno-charitatívnych projektoch na Ukrajine a realizuje výchovné projekty zamerané na prácu s rómskymi deťmi.

Na podporu činnosti diecéznej charity sa na prvú pôstnu nedeľu 17. februára bude vo všetkých chrámoch prešovského biskupstva konať pri bohoslužbách finančná zbierka. Pri tejto príležitosti sa biskup Ján Hirka prihovoril listom svojim veriacim, ktorí kňazi prečítali pri bohoslužbách uplynulú nedeľu. „Slová Pána Ježiša - Poďte požehnaní môjho Otca, zaujmite kráľovstvo, ktoré je pre vás pripravené od stvorenia sveta, lebo som bol hladný a dali ste mi jesť... - sú aj pre nás výzvou byť veľkodušní k tým, ktorí sú odkázaní na pomoc iných.“ - napísal okrem iného v liste biskup Ján Hirka. Zároveň pripomenul veriacim, že pomoc charite je vlastne pomocou tým, ktorí sú na túto službu lásky a milosrdenstva odkázaní.

Zdroj: Marek Pribula

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε