www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=572
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 23. apríl 2021     Meniny oslavuje: Vojtech

Zoεpédia - náhodný výber: Mantia, Komunita, Konkordancia.     pohľadnice

30.06.2005 | Čítanosť(5266)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

V Prešove pomenovali ulicu po Jánovi Pavlovi II.

V Prešove pomenovali ulicu po Jánovi Pavlovi II.

Ulica pri Mestskej hale v Prešove bola vo štvrtok 30. júna pomenovaná po Svätom Otcovi Jánovi Pavlovi II. Prešovčania si tak pri príležitosti 10 výročia návštevy Svätého Otca Jána Pavla II., ktorá sa v tomto meste uskutočnila 2. júla 1995, natrvalo uctili jeho pamiatku.

Pápež Ján Pavol II. sa pri svojej historickej návšteve Prešova, sídla Prešovskej eparchie, modlil s gréckokatolíkmi a Prešovčanmi pri Mestskej hale Akatist k Presvätej Bohorodičke. Zároveň navštívil Katedrálu sv. Jána Krstiteľa, kde sa modlil pri ostatkoch dnes už blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča, OSBM a pomník dvadsiatich štyroch obetí evanjelických veriacich zavraždených za Caraffovho krvavého súdu, čím vykonal veľké ekumenické gesto. Na všetkých týchto miestach sú umiestnené pamätné tabule.

Spomienková slávnosť sa začala v prešovskej katedrále slávnostnou archijerejskou svätou liturgiou, ktorú spolu s protopresbytermi Prešovskej eparchie slávil prešovský eparcha Mons. Ján Babjak, SJ. Homíliu predniesol riaditeľ Gréckokatolíckeho biskupského úradu v Prešove Ľubomír Petrík, ktorý vyzdvihol skutočnosť, že Svätý Otec Ján Pavol II. priťahoval zástupy ľudí za života a priťahuje ich aj po smrti. „Prečo? Lebo bol svedkom evanjelia, svedkom Ježiša Krista. Dnešný človek radšej počúva svedkov ako učiteľov, a ak počúva učiteľov, tak preto, lebo sú svedkami.“ Zdôraznil, že vydávať svedectvo znamená milovať. Život Jána Pavla II. sa vyznačoval takýmto svedectvom. Po svätej liturgii, na ktorej sa zúčastnili aj pedagógovia, študenti a študentky gréckokatolíckych cirkevných škôl v Prešove na záver školského roka, nasledovalo pracovné stretnutie vladyku Jána s protopresbytermi.

Mesto Prešov, v spolupráci s gréckokatolíckou, rímskokatolíckou, evanjelickou a pravoslávnou cirkvou, zorganizovalo o 18. hodine ekumenické stretnutie pri Mestskej hale, kde sa prihovoril primátor mesta Prešov Milan Benč a gréckokatolícky prešovský eparcha Mons. Ján Babjak, SJ. Vladyka Ján Babjak okrem iného povedal: „Preto pomenúvame túto ulicu jeho menom, aby sme pamätali na jeho obetavú službu pre Cirkev a celý svet. Úprimne sa teším, že naše pekné mesto Prešov sa stáva ešte krajším tým, že natrvalo prijíma, tak povediac, za svojho obyvateľa Svätého Otca Jána Pavla II.“ Po evanjeliu sa za rímskokatolícku cirkev prihovoril pomocný košický biskup Mons. Stanislav Stolárik. Na slávnosti sa zúčastnil aj emeritný gréckokatolícky prešovský biskup Mons. Ján Hirka, evanjelický biskup Igor Mišina a zástupca za pravoslávnu cirkev Michal Švajko, viacerí kňazi, poslanci mestského zastupiteľstva a veriaci.

Gréckokatolícky katedrálny spevácky zbor zaspieval časť Akatistu k Presvätej Bohorodičke a slávnosť bola zakončená odhalením tabule: Ulica Jána Pavla II.

Zdroj: ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε