www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=631
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 8. december 2022     Meniny oslavuje: Marína

Zoεpédia - náhodný výber: Boh - biblické Božie..., Boh - Božia existenc..., Malá večiereň.     pohľadnice

15.02.2006 | Čítanosť(4255)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Sandomierz: Európa dvoch pľúc

Sandomierz: Európa dvoch pľúc

S prednáškou na tému Aktuálnosť misie sv. Cyrila a Metoda vystúpil na Medzinárodnej konferencii Európa dvoch pľúc v poľskom meste Sandomierz aj prešovský eparcha Mons. Ján Babjak, SJ. Konferenciu dňa 14. februára na sviatok slovanských apoštolov zorganizovalo pri príležitosti 25. výročia vyhlásenia svätých Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy (31. decembra 1980) domáce rímskokatolícke biskupstvo, Európske vzdelávacie centrum sv. Cyrila a Metoda so sídlom v tomto meste ako aj ďalšie inštitúcie. Vladyka Ján svoju prednášku zakončil slovami: „Prosme preto apoštolov Slovanov sv. Cyrila a Metoda, ale aj sluhu Božieho Jána Pavla II. za pokoj, svornosť a jednotu národov Európy a celého sveta, za jednotu kresťanov, ale aj za ducha svornosti medzi jednotlivými obradmi Katolíckej cirkvi. Títo dvaja svätci a k nim sa v horlivosti priradzujúci Ján Pavol II. nám svojimi postojmi jasne ukazujú, čo znamená mať ducha Cirkvi, čo znamená rešpektovať jednotu v rôznosti, čo znamená Katolícka cirkev. Je to Cirkev objímajúca všetky tradície a kultúry, zjednocujúca všetkých ľudí v Kristovi“.

Na poludnie slávnosť vyvrcholila slávnostnou svätou omšou v sandomierzskej katedrále, ktorej predsedal J. Em. kardinál Marian Jaworski, ľvovský arcibiskup a metropolita latinského obradu z Ukrajiny. Koncelebrovali niekoľkí prítomní biskupi z Poľska, Slovenska, Česka a Maďarska. Zo slovenských biskupov sa slávnosti zúčastnil aj pomocný spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Konferenciu a liturgickú slávnosť nádherným spevom obohatila skupina Zboru sv. Romana Sladkopevca z Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε