www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=632
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 8. december 2022     Meniny oslavuje: Marína

Zoεpédia - náhodný výber: Nedeľa Všetkých svät..., Cintorín, Trojica - Boh Trojje....     pohľadnice

10.02.2006 | Čítanosť(4274)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Jezuiti v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove

Jezuiti v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove

Členovia Spoločnosti Ježišovej sa na tohtoročnom provinčnom stretnutí Slovenskej provincie zišli v dňoch 8. – 11. februára v Exercičnom dome sv. Ignáca v Prešove. V piatok 10. februára večer päťdesiatich pátrov a bratov jezuitov prijal v Katedrále sv. Jána Krstiteľa prešovský eparcha Ján Babjak, SJ. Pátri jezuiti koncelebrovali archijerejskú svätú liturgiu so svojim rehoľným spolubratom vladykom Jánom, ktorý v homílii vyzdvihol stretnutie človeka s Kristom. „Stretáme sa opäť po roku. K čomu má slúžiť toto stretnutie? Je to stretnutie s Ježišom Kristom.“ Túto myšlienku postavil na prečítanom evanjeliu o pomazaní v dome Šimona Malomocného v Betánii. „V tomto evanjeliu vystupuje do popredia stretnutie ženy s Ježišom Kristom. Alabastrovú nádobu pravého vzácneho nardového oleja rozbila a olej vyliala Ježišovi na hlavu. Toto pomazanie urobila z veľkej lásky. Láska je to, čo je dôležité aj pre naše stretnutie“, zdôraznil vladyka. Ako príklad človeka, ktorý konal skutky lásky, spomenul svojho dlhoročného priateľa, kňaza subotického biskupstva v Srbsku a Čiernej Hore Ivana Lazara Krmpotića, ktorý pred niekoľkými dňami zahynul pri autohavárii. „V prvej chvíli mi zovrelo srdce, ale hneď potom som si uvedomil, že to bol človek, ktorý vykonal mnoho skutkov lásky. Pričinil sa napríklad o vydanie veľkej obrázkovej Biblie v slovenčine, ktorá sa za totality tajne prevážala na Slovensko. Mal veľkú zásluhu na tom, že pápež Ján Pavol II. vyhlásil gréckokatolícky pútnický chrám v Ľutine za Baziliku minor.“

Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil aj emeritný banskobystrický biskup Peter Dubovský, SJ, asistent generálneho predstaveného Spoločnosti Ježišovej pre Afriku p. Jean Ilboudo, SJ, provinciál p. Ján Ďačok, SJ, prof. Cyril Vasiľ, SJ a ďalší, pokračovalo po slávnostnej svätej liturgii v bratskej a priateľskej atmosfére v biskupskej rezidencii.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε