www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=643
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 26. september 2022     Meniny oslavuje: Edita

Zoεpédia - náhodný výber: Cintorín, Turistika, Rizy.     pohľadnice

19.12.2005 | Čítanosť(4231)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vladyka v kňazskom seminári

Vladyka v kňazskom seminári

Pastiersky list biskupov Slovenska o sociálnej solidarite si v nedeľu 18. decembra priamo z úst jedného z biskupov, prešovského eparchu Mons. Jána Babjaka, SJ, vypočuli aj bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča v Prešove.

Vladyka Ján medzi bohoslovcov prichádza vždy v stredu, aby v seminárskej kaplnke slávil svätú liturgiu a stretol sa so seminaristami. V tomto prípade pre nich v seminárskej kaplnke Najsvätejšej Trojice slávil nedeľnú svätú liturgiu. K pastierskému listu pridal aj obohacujúci komentár, aby seminaristi ešte viac prijali jeho základnú myšlienku, ktorá je z 1. Jánovho listu: „Milovaní, keď nás Boh tak miluje, aj my sme povinní milovať jeden druhého“ (1 Jn 4,10-11). „Kresťanské slávenie Vianoc je výzvou na uskutočňovanie vzájomnej ľudskej spolupatričnosti, na solidaritu“ (Pastiersky list o sociálnej solidarite).

Pondelok 19. decembra bohoslovci odchádzajú domov, aby v kruhu svojich rodín a vo farnostiach, z ktorých pochádzajú, slávili nastávajúce sviatky. Preto ich otec biskup povzbudil, aby ani doma nezabúdali na pravidelnú modlitbu, aby vydávali pekné svedectvo kresťanského života a kňazského povolania, na ktoré sa pripravujú a aby neboli namyslení, ale aby v pokore posluhovali v chráme, vo farnosti a v rodine.

V Prešovskom gréckokatolíckom seminári sa na kňazstvo pripravuje 62 bohoslovcov, z toho 43 za Prešovskú eparchiu, 18 za Košický apoštolský exarchát a 1 za Pražský apoštolský exarchát. V seminári sú duchovne formovaní. Filozofiu a teológiu študujú na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Ďalších 13 bohoslovcov medzi tretím a štvrtým ročníkom je na pastoračnom ročníku. Pomáhajú napr. v Inštitúte Krista Veľkňaza v Žakovciach, v Gréckokatolíckej diecéznej charite v Prešove, na Gréckokatolíckom biskupskom úrade, v redakcii časopisu Slovo, v Základnej internátnej škole pre sluchovo postihnutých v Prešove. Takto ich príprava na kňazstvo trvá 7 rokov.

Zdroj: Ľubomír Petrík/ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε