www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=647
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 8. december 2022     Meniny oslavuje: Marína

Zoεpédia - náhodný výber: Kantor, Antiseminitizmus, Benediktíni.     pohľadnice

05.12.2005 | Čítanosť(4995)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prešovskí biskupi sa opäť stretli

Prešovskí biskupi sa opäť stretli

V predvianočnom čase sa už pravidelne stretávajú biskupi sídliaci v Prešove, aby ponúkli občanom tohto mesta a jeho okolia zamyslenie nad spoločensky aktuálnou skutočnosťou. Tohtoročné stretnutie sa uskutočnilo v pondelok 5. decembra na Gréckokatolíckom biskupskom úrade. Pravoslávny arcibiskup a metropolita Nikolaj, evanjelický biskup Igor Mišina a gréckokatolícky biskup Ján Babjak ponúkli občanom Prešova zamyslenie nad ľudskou dôstojnosťou. Ekumenické stretnutie čelných predstaviteľov troch cirkví sa konalo v bratskej atmosfére a opäť ukázalo, že je oveľa viac toho, čo cirkvi zjednocuje ako toho, čo ich rozdeľuje. Záujem o človeka, o jeho ľudskú dôstojnosť bol cirkvám vždy vlastný. Je to jedna z mnohých skutočností, ktorými cirkvi napomáhajú zdravému rozvoju spoločnosti.

Predvianočné vyhlásenie biskupov pôsobiacich v Prešove

Vážení občania mesta Prešov,

každoročne sa Vám v predvianočnom čase prihovárame, aby sme Vám ponúkli príležitosť stretnúť sa s Ježišom Kristom, ktorého narodenie budeme znova sláviť.

Pokladáme za veľmi dôležité v tomto čase Adventu, či Filipovky myslieť na ľudskú dôstojnosť, ktorá je dnes často dehonestovaná. Človek je stvorený na Boží obraz. Pán Boh poslal svojho jednorodeného Syna, aby človeka zachránil. Sme však udivení a rozčarovaní z násilia, v ktorom sa zmieta naša spoločnosť, zo vzájomného nerešpektovania sa a zo skutočnosti, že mnohí dnes rezignujú a strácajú zmysel života. Možno preto stojí za zamyslenie, či k šíreniu týchto pseudohodnôt neprispievame aj sami.

Ďakujeme všetkým, ktorí odmietate sledovanie treťotriednej kultúry prezentovanej niektorými médiami. Pozývame Vás všetkých k odvahe žiť praktický kresťanský život. Aj takýmto konkrétnym spôsobom môžeme blahodárne napomáhať k budovaniu zdravej rodiny a celej spoločnosti.

Každý človek má svedomie, ktoré je veľmi vážnym hlasom v našom vnútri. Skúsme sa v tomto posvätnom čase pred i počas sviatkov znova započúvať do tohto hlasu, aby sme ešte intenzívnejšie dokázali rozlišovať, čo buduje a čo naopak rúca ľudskú dôstojnosť, ktorú dal Pán Boh každému z nás.

My, prešovskí biskupi, Vám všetkým občanom Prešova želáme požehnané Vianoce a milostiplný nový rok 2006 biblickými slovami: „Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle“ (Lk 2,14). Nech sú pre nás vianočné sviatky príležitosťou v pokoji, ktorý ponúka narodený Spasiteľ, znovuobjavovať dôstojnosť, akú dal Boh všetkým ľuďom bez rozdielu.

Biskupi sídliaci v Prešove

Arcibiskup a metropolita Nikolaj za Pravoslávnu cirkev

Biskup Igor Mišina za Evanjelickú cirkev a. v.

Biskup Ján Babjak, SJ za Gréckokatolícku cirkev

V Prešove 5. decembra 2005

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε