www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=649
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 15. august 2020     Meniny oslavuje: Marcela

Zoεpédia - náhodný výber: Liturgické gestá - p..., Intronizácia, Liturgické gestá - u....     pohľadnice

22.11.2005 | Čítanosť(4130)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

V Prešove zneli byzantské spevy

V Prešove zneli byzantské spevy

Deväť gréckokatolíckych chrámových zborov z Prešovskej eparchie a Košického apoštolského exarchátu sa v sobotu 19. novembra predstavilo v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove na XIV. ročníku festivalu duchovných piesní byzantského obradu. Záštitu nad podujatím prevzali predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a primátor mesta Prešov Milan Benč.

Organizátori Gréckokatolícke biskupstvo v Prešove, Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity a Neinvestičný fond sv. Ján Krstiteľ sa pred dvomi rokmi dohodli, že striedavo sa bude konať domáci a medzinárodný ročník festivalu. Z tohto dôvodu bol tento ročník súťažný. Na základe rozhodnutia päťčlennej odbornej poroty pod vedením predsedníčky Evy Zacharovej sa sedem zborov umiestnilo v prvom pásme a dva zbory v druhom pásme. Vybrané najkvalitnejšie zbory sa na budúci rok zúčastnia medzinárodnej časti festivalu.

Prešovský eparcha Ján Babjak, SJ v záverečnom príhovore poďakoval všetkým spevákom za ich veľkú obetu. Sú ochotní ponúkať takéto úžasné duchovné bohatstvo toľkým ľuďom. Popri povinnostiach vo svojich rodinách a na pracoviskách nachádzajú si čas stretávať sa na nácvikoch, aby krása byzantského liturgického spevu neostala zabudnutá, ale aby potešila mnohých.

Popri vladykovi Jánovi Babjakovi sa na festivale zúčastnil aj emeritný prešovský biskup Ján Hirka, protosynkel Košického apoštolského exarchátu Vladimír Tomko, synkel Prešovskej eparchie pre Rusínov Peter Pavel Haľko, OSBM, predseda PSK Peter Chudík, primátor mesta Prešov Milan Benč, rektor Prešovskej univerzity František Mihina, poslanec NR SR Jaroslav Ivančo a ďalší vzácni hostia.

Na jednotlivých ročníkoch sa doteraz zúčastnilo viac ako sto zborov z dvanástich krajín Európy. Jedinečné podujatie vzniklo v roku 1990 z iniciatívy niekoľkých ľudí nadšených pre byzantský liturgický spev. Festival výrazne prispel a aj naďalej prispieva k skvalitňovaniu zborového liturgického spevu v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Tento spev blahodárne pôsobí na dušu človeka a povznáša jeho myseľ k Bohu. Zároveň vytvára nádhernú duchovnú atmosféru byzantských liturgických slávení.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε