www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=682
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. jún 2021     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Iniciácia – aspekty ..., Ripida, Časoslov.     pohľadnice

11.05.2006 | Čítanosť(10697) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(3)

Dvanásti bohoslovci prijali subdiakonát

Dvanásti bohoslovci prijali subdiakonát

„Dnes ste dvanásti (ako apoštoli) prijali subdiakonské svätenie. Je to pre vás veľký moment približovania sa k svojmu cieľu, k prijatiu sviatosti kňazstva. Kristus vás dnes vyzýva k vernému kráčaniu s ním“, povedal vladyka Ján Babjak, SJ v prešovskej katedrále štvrtok 11. mája večer. Pred archijerejskou svätou liturgiou udelil dvanástim bohoslovcom šiesteho ročníka z Prešovskej eparchie subdiakonát. Východná cirkev si ponechala aj tento stupeň - poddiakonát. Je to stredný stupeň medzi čitateľom, svieconosičom a diakonom. Prvú zmienku o subdiakonoch nachádzame od polovice tretieho storočia. Obrad ustanovenia za subdiakona pozostáva z vkladania rúk biskupa na hlavu kandidáta a z modlitby, ktorá v sebe obsahuje prosbu, aby ho Pán zachoval nepoškvrneným a aby mu dal milosť milovať krásu jeho domu a učinil ho dôstojným vykonávať túto službu. Subdiakoni trikrát lejú vodu na ruky svätiteľa. Biskup im dáva na plece lention. Subdiakon stráži kráľovské dvere, aby nik nepovolaný nevstupoval do svätyne, udržuje v čistote bohoslužobné nádoby a svietniky na oltári, zapaľuje sviece, oblieka do liturgického rúcha biskupa a kňaza, pripravuje veci na udeľovanie sviatostí, zlieva vodu na ruky biskupa a kňaza.

V homílii vladyka hovoril o svetle, ktorým je pre človeka Ježiš Kristus. Toto svetlo osvecuje aj cestu kňazskej formácie bohoslovcov. V závere však povedal aj tieto slová: „Bratia bohoslovci, subdiakoni. Dnešný deň nám ponúka úžasné vzory: svätcov a orodovníkov. Dnes je liturgický sviatok blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka a v celej Cirkvi (okrem Slovenska) aj sv. Cyrila a Metoda, slovanských vierozvestov. U nás sa oslavujú 5. júla. Povedzte, či to je náhoda, alebo vám týmto Boh chce čosi dôležité povedať. Áno, chce vás vyzvať k veľkej horlivosti, k veľkej vytrvalosti a k veľkej svätosti. To sú perspektívy, ktoré si máte zapísať do srdca“.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε