www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=686
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 25. február 2021     Meniny oslavuje: Frederik, Frederika

Zoεpédia - náhodný výber: Ilition, Predpôstne obdobie, Malá večiereň.     pohľadnice

25.05.2006 | Čítanosť(5692)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Divadelný festival Rybka 2006

Divadelný festival Rybka 2006

,,Idem loviť ryby.“Povedali mu:,,Pôjdeme aj my s tebou.“(Jn 21,3)

Festival je stretnutie, ktoré sa musí opakovať. Tradícia festivalu a pokračovanie je potom dôkazom požehnania a správnej cesty. Preto som hrdý, že Rybka má svoj prvý ročník, teda existuje už rok. Áno, je to viditeľné znamenie! Pán Ježiš si želá prácu s divadlom, s talentovanými deťmi pre zámery svojho Kráľovstva!

Festival sa stal dôkazom, že doterajšia niekoľkoročná práca nebola zbytočná. Bodovali deti, ktorým sme sa venovali v detskom divadelnom tábore. Ich vystúpenia odrážali vedomie základných divadelných princípov. Tí, ktorí sa aj v tábore javili ako ťažiskoví pre výstavbu divadelnej hry, aj na festivale podržali svoje hry.

Festival sa začal spoločnou modlitbou. Bola pre nás pre všetkých veľkým prekvapením a zážitkom. Na pódiu sa tí starší z nás modlili vlastnými slovami a postupne sa pridávali ďalší a ďalší, až sme tú reťaz museli pretrhnúť.

Pokračovali sme tvorivými dielňami. Na rozdiel od minulého roku mala dielňa iný charakter. Pracovali sme priamo na predstaveniach účastníkov, nie na abstraktnej scéne. Takto sa nám podarilo účinnejšie zasiahnuť kolektív a tých, ktorí si pozornosť zasluhujú.

Vo formovaní divadelného výrazu máme ešte mnoho a mnoho práce. S organizátormi sme konštatovali, že tento ročník nebol takým srdečným stretnutím ako ten minulý, ale bol omnoho zacielenejším na divadelné výkony. Museli sme konštatovať, že úroveň jednotlivých vystúpení rastie.

Videli sme spolu sedem predstavení. Porota sa viac menej zhodla na výslednom hodnotení. Prvé miesto sme udelili divadelnému súboru z Nižného Orlíka za hru Prales. Zahrali nám príbeh domorodého chlapca, ktorý nechce bojovať za svoj kmeň, no osobné stretnutie s Ježišom ho zmení. Protagonista Dušan Gľuz dal charakter celej hre. Zaujali aj výkony ďalších dvoch jeho spoluhercov, Petra Fecenka a Bohuša Bačika. Najväčším prekvapením bola postava Ježiša. Režisérka Evka Horňáková ju obsadila malým chlapcom Patrikom Kosťom, čo vytvorilo krásny kontrast k tínedžerovi Dušanovi. Predstavenie si po celú dobu udržalo spád i rytmus.

Na druhom mieste sme ocenili divadelný súbor zo Svidníka. Sestra Alžbeta pracovala s mladšími deťmi a predstavili sa divadielkom poézie o jedinečnosti ďatelinky.

Na treťom mieste sme ocenili súbor z Vyšného Orlíka za hru o betlehemskom boháčovi. Výkony boli živé, no záver hry sa nám zdal málo výrazný. Protagonista, Jaroslav Bolišinga, ktorý absolvoval divadelný tábor, bol najsilnejším zjavom súboru. Aj keď rola presahovala jeho vekové a skúsenostné hranice, do budúcnosti dáva mnohé nádeje.

Divadelný súbor z Nižného Orlíka získal ďalšie ocenenie, keď na sesterskom festivale Zrnko (5. ročník) v Černovej pri Ružomberku získal prvé miesto.

Organizátorka Zrnka, Monika Komová, bola na Rybke. Východniari zasa šli do Ružomberka.

Za zorganizovanie festivalu Rybka by som na tomto mieste rád poďakoval o. Martinovi Horňákovi a jeho manželke Evke Horňákovej! Nech im Pán Ježiš požehná na mnohé a blahé roky! Tento Festival sa uskutočnil aj vďaka finančnej podpore ministerstva školstva SR a obetavým animátorom eRka z OC-Stropkov, ktorí nemálo času venovali príprave jednotlivých divadelných predstavení .

Na záver by som rád oslovil tých Vás, ktorí túžite hrať a zažiť atmosféru festivalu Rybka, či ísť na divadelný tábor! Ale aj tých, ktorí vedú divadelné súbory a chceli by formáciu! Príďte, ste vítaní!

Zdroj: Vladimír Špurek

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε