www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=692
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 4. august 2020     Meniny oslavuje: Dominik, Dominika

Zoεpédia - náhodný výber: Sviatosť pokánia, Analoj, Infabilita.     pohľadnice

31.05.2006 | Čítanosť(4821)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Nová publikácia o gréckokatolíckej prešovskej katedrále

Nová publikácia o gréckokatolíckej prešovskej katedrále

Prešovský eparcha Ján Babjak, SJ na tlačovej besede v utorok 30. mája predstavil novú reprezentačnú publikáciu s názvom Gréckokatolícky katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa v Prešove, ktorá aktuálne zachytáva tento prvý chrám eparchie stále viac navštevovaný pútnikmi a turistami. Knihu vydala nezisková organizácia Petra n. o. v Prešove. Spracoval ju kolektív autorov pod vedením vladyku Jána. Bola vydaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Je to plnofarebná publikácia na kriedovom papieri. Dominujú v nej kvalitné fotografie zo súčasnosti a histórie katedrály. Krátke texty sa venujú histórii, architektonickému vývinu a umeleckej výzdobe, blahoslaveným hieromučeníkom Pavlovi Petrovi Gojdičovi, OSBM a Vasiľovi Hopkovi, Turínskemu plátnu a intenzívnemu duchovnému životu v katedrále. Kniha fotograficky a písomne zachytáva aj historické udalosti Prešovskej eparchie a Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku súvisiace s katedrálou - návštevu pápeža Jána Pavla II., prenesenie relikvíí blahoslavených mučeníkov, návštevu prefekta Kongregácie pre východné cirkvi, stretnutie gréckokatolíckych biskupov Európy a iné. V závere je prehľadná faktografia histórie katedrály a texty v anglickom a nemeckom jazyku.

Už skôr vyšla farebná rozsahom menšia brožúrka pre turistov a pútnikov s názvom Katedrálny chrám svätého Jána Krstiteľa v Prešove a tiež je už pripravená na vydanie odborná publikácia o gréckokatolíckej prešovskej katedrále.

Zdroj: Ľubomír Petrík/ISPB

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε