www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=711
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 26. september 2022     Meniny oslavuje: Edita

Zoεpédia - náhodný výber: Adonai, Diabol má svoje 3 ob..., Slávnostná poklona p....     pohľadnice

21.06.2006 | Čítanosť(5549)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Cenu mesta Prešov prevzal aj gréckokatolícky kňaz

Cenu mesta Prešov prevzal aj gréckokatolícky kňaz

Na 29. mimoriadnom slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Prešove, v historickej sále PKO – Čierny orol, dňa 21. júna primátor mesta Ing. Milan Benč odovzdal Cenu mesta Prešov za rok 2005 aj gréckokatolíckemu kňazovi PaedDr. Vasilovi Kormaníkovi, ktorý je rektorom Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove. Cena mesta Prešov je symbolická, odovzdáva sa raz ročne a z 21 tohtoročných navrhnutých kandidátov komisia vybrala a mestské zastupiteľstvo schválilo troch laureátov, medzi ktorými boli aj prvá slovenská Superstar Katarína Koščová a skautský oddiel 112. Za ocenených sa prihovoril Vasiľ Kormaník. Zdôraznil, že toto ocenenie by dnes mohli prevziať mnohí čestní a charakterní Prešovčania. On konkrétne vníma toto ocenenie nielen vo vzťahu k svojej osobe, ale predovšetkým ako ocenenie gréckokatolíckej cirkvi pôsobiacej na území mesta.

Vasil Kormaník sa v roku 1990 stal prvým rektorom po štyridsiatich totalitných rokoch obnoveného gréckokatolíckeho kňazského seminára, ktorý bol založený už v roku 1880 a existoval neprerušene do roku 1950. Neskôr ako správca novozriadenej farnosti na sídlisku Sekčov v Prešove sa výraznou mierou pričinil o postavenie Gréckokatolíckeho farského chrámu Povýšenia Svätého Kríža, ktorý má aj nádherné priestory na stretávanie mladých ľudí a cirkevných hnutí. V roku 2003 sa stal opäť rektorom kňazského seminára. V tejto zodpovednej službe pri formácii bohoslovcov pôsobí dodnes.

Je úžasné, že v dnešnej dobe môžu byť ocenení aj takí ľudia, ktorí v meste prispievajú k skutočnej kultúre ducha, kultúre života. V prípade oceneného rektora kňazského seminára to platí o to viac, že bohoslovci, ktorých ako ich predstavený formuje, raz ako kňazi budú vplývať na ľudí rôznych vekových kategórií v podstate na celom Slovensku, ba niektorí aj v zahraničí. 

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε