www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=736
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 18. júl 2024     Meniny oslavuje: Kamila

Zoεpédia - náhodný výber: Modlitby na kolenách, Eremita, Trojica - dogma Najs....     pohľadnice

05.10.2006 | Čítanosť(7116)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Palestínsky veľvyslanec na návšteve u prešovského eparchu

Palestínsky veľvyslanec na návšteve u prešovského eparchu

Gréckokatolícky biskupský úrad v Prešove vo štvrtok 5. októbra navštívil veľvyslanec Palestíny na Slovensku Jeho Excelencia Hafez Al Nimer so sprievodom. Prijal ho prešovský eparcha Ján Babjak, SJ. Veľvyslanectvo Palestíny začalo svoje pôsobenie na Slovensku 1. mája tohto roka.

Na svojej ceste po Slovensku pán veľvyslanec navštevuje jednotlivé Vyššie územné celky a ako sám povedal, nemôže v jednotlivých sídlach nenavštíviť aj cirkevných predstaviteľov. „Je to priam moja povinnosť. Som tu preto, aby sme hľadali vzájomný dialóg. Cítim sa byť veľvyslancom Svätej Zeme v tejto vašej krajine. Chcem nadväzovať dialóg a spoluprácu v rôznych oblastiach. Táto cesta po Slovensku je pre mňa tiež príležitosťou stretnúť sa s Palestínčanmi bývajúcimi v jednotlivých častiach Slovenska a spoznať ich.“

Rozhovor medzi palestínskym veľvyslancom a otcom biskupom bol naozaj srdečný a veľmi otvorený, o čom svedčí aj zápis veľvyslanca do kroniky Prešovského biskupstva: „V tomto dome bol som v mojom dome, medzi svojimi. Cítil som to. Ďakujem. Chvála Bohu. Pokoj tejto zemi.“ Vladyka Ján povedal, že je dnes veľmi potrebný medzináboženský dialóg a obaja predstavitelia sa zhodli na tom, že ho budú všemožne, podľa svojich možností podporovať. Pán Al Nimer na adresu dialógu povedal, že žiaľ, dnešný dialóg je podmienený určitými záujmami. „Niekedy, žiaľ, tie záujmy víťazia nad dialógom. Hovorím nielen o dialógu medzi náboženstvami, kultúrami, ale aj medzi obyčajnými ľuďmi. Dialóg potvrdzuje vieru a humanizmus. Záujmy sú prechodné.“ Rozhovor sa dotkol aj situácie kresťanov na Blízkom východe. História Palestíny a kresťanská viera majú veľa spoločného, povedal veľvyslanec, a odvolával sa aj na nedávnu návštevu gréckokatolíckeho-melchit ského patriarchu Gregora III. Lahama na Slovensku a zdôraznil, že moslimovia a kresťania na Blízkom východe sú rovnako Arabmi a aj to ich spája. Odsúdil terorizmus a povedal, že nie je správne spájať Araba, alebo moslima s terorizmom. Terorizmus nie je islamský. Je to terorizmus. Nie je v prirodzenosti moslimov, že zaútočili na kresťanské chrámy. Podľa veľvyslanca nemožno s takýmito činmi súhlasiť.

Otec biskup pripomenul aj skutočnosť, že vždy pri pútiach do Svätej Zeme je súčasťou programu aj Palestína, predovšetkým Betlehem.  

Hostia si prezreli biskupskú kaplnku a expozíciu histórie Prešovskej eparchie. Hafez Al Nimer pred príchodom na Slovensko pôsobil v Poľsku. Na záver srdečného stretnutia pozval vladyku na návštevu Palestínskeho veľvyslanectva v Bratislave.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε