www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=742
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 22. október 2020     Meniny oslavuje: Sergej

Zoεpédia - náhodný výber: Svätá Päťdesiatnica, Liturgické postoje -..., Orár.     pohľadnice

21.10.2006 | Čítanosť(4221)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Zádušná svätá liturgia za biskupa Hnilicu

Zádušná svätá liturgia za biskupa Hnilicu

„Otec biskup Pavol Mária Hnilica, SJ patril medzi verných apoštolov Ježiša Krista aj v tých najťažších časoch. No nikdy nežiadal privilégium pre seba, ale pre druhých.“ Aj tieto slová zazneli v homílii prešovského eparchu Mons. Jána Babjaka, SJ počas zádušnej svätej liturgie, ktorú za zomrelého otca biskupa Mons. Pavla Máriu Hnilicu, SJ slávil v sobotu 21. októbra vo farskom Kostole sv. Štefana Kráľa v jeho rodnej farnosti v Bzovíku.

Pretože v čase pohrebu bol prešovský eparcha odcestovaný v zahraničí, rozhodol sa aj takýmto spôsobom prejaviť svoju osobnú úctu k zomrelému a v jeho rodnej farnosti ďakovať Bohu za dar, ktorý Cirkev mala v otcovi biskupovi Hnilicovi. Spevom svätú liturgiu sprevádzali bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča, OSBM.

„Počas svojej biskupskej služby vykonal veľa dobrého, bol to predovšetkým štedrý a láskavý muž, ktorý pomáhal ostatným“, pokračoval vladyka Ján. Spomenul svoju osobnú skúsenosť, ako veľmi mu otec biskup Pavol Mária pomohol pri prevoze telesných ostatkov pátra jezuitu Michala Lacka, SJ z Ríma do Košíc. Bola to nielen veľká finančná pomoc, ale aj osobné požehnanie. Keďže bol vtedy chorý, prosil, aby sme s rakvou s ostatkami p. Lacka prišli pred jeho byt, kde zišiel dole a dal nám požehnanie na cestu. Bolo to veľké gesto vychádzajúce z dobrého srdca biskupa Hnilicu, povedal vladyka Ján.

V deň pohrebu slávil prešovský eparcha zádušnú svätú liturgiu za otca biskupa Hnilicu na Ukrajine, kde sa zúčastnil na III. stretnutí gréckokatolíckych biskupov Európy. Zároveň zaslal list provinciálnemu predstavenému Spoločnosti Ježišovej na Slovensku p. Jánovi Ďačokovi, SJ, v ktorom napísal: „V otcovi biskupovi Pavlovi strácame veľkého šíriteľa mariánskej úcty a oddaného syna Katolíckej cirkvi. Jeho osobný príklad, odvaha, horlivosť a hlboká viera zostanú trvale zapísané do môjho srdca, ale aj do sŕdc mnohých, premnohých ľudí. Spomínam si na naše spoločné stretnutia v Ríme, ale aj na iných miestach. Odchádzal som od neho vždy hlboko povzbudený jeho láskou k Cirkvi“.  

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε