www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=766
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. jún 2021     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Kráľovské dvere, Liturgické postoje, Liturgické gestá - b....     pohľadnice

06.01.2007 | Čítanosť(5884)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Správa z neba na sviatok Bohozjavenia Pána

Správa z neba na sviatok Bohozjavenia Pána

Gréckokatolícka cirkev slávi 6. januára sviatok Bohozjavenia Pána. V tajomstve tohto sviatku sa božstvo Ježiša Krista zjavuje celému svetu. Prešovský eparcha Ján Babjak, SJ slávil v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove archijerejskú svätú liturgiu, ktorú v priamom prenose vysielala Slovenská televízia.

V homílii zdôraznil, že sa nám v Ježišovi Kristovi zjavila Božia dobrota a láska. „Nebeský Otec predstavil Pána Ježiša ľuďom slovami: »Toto je môj milovaný Syn, v ktorom mám zaľúbenie.« To je správa z neba a zároveň realita, ktorej sa dnes dotýkame a ktorá nám hovorí, že Ježiš žije uprostred svojho ľudu, ba čo viac, On žije v nás“. Ďalej vladyka povedal, že Boh sa zjavil človekovi, aby nás vykúpením a vstupom do ľudského srdca premenil a dal nám spásu. „Veď od Boha sme všetci vyšli a k Bohu všetci smerujeme.“ A pokračoval, že dnešný sviatok každému osobne hovorí radostnú správu: „Boh Ťa miluje a ponúka ti novú šancu. Chce zmeniť tvoj život, chce ťa oslobodiť z otroctva hriechu“. Táto Božia správa od nás čaká odpoveď na Božiu lásku. „Akú odpoveď dáme?“, položil otec biskup rečnícku otázku.

S týmto sviatkom je spojené veľké svätenie jordánskej vody, ktoré sa koná vo všetkých chrámoch. Nádherné texty modlitieb a jednotlivé obrady svätenia sú úžasnou katechézou. Otec biskup trikrát ponoril do vody trojitú sviecu, ktorá symbolizuje Najsvätejšiu Trojicu, trikrát dýchol na vodu na znak zostúpenia Svätého Ducha, trikrát ju požehnal rukou a krížom. Všetky tieto obrady sú symbolom toho, že Boží Syn zostúpil do vôd Jordánu, ale ešte viac duchovným symbolom toho, že chce vstúpiť do života každého z nás. Svätenú vodu pomenovanú po rieke Jordán si ľudia berú domov. Symbolizuje krstnú vodu. Slúži na posvätenie domov, náboženských symbolov, často sa z nej aj napijú. Nemožno ju však vnímať ako nejakú mágiu, ale používať ju iba v súlade s učením Cirkvi ako sväteninu. V týchto dňoch kňazi navštevujú rodiny vo svojich farnostiach a jordánskou vodou pokropia ich príbytky. Takáto pastoračná návšteva je tak znakom Božej prítomnosti uprostred života Božieho ľudu.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε