www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=786
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 20. apríl 2021     Meniny oslavuje: Marcel

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - novozákonn..., Presvätá Bohorodička..., Pondelok po Syropôst....     pohľadnice

15.04.2007 | Čítanosť(4607)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Tomášova nedeľa v Trenčíne

Tomášova nedeľa v Trenčíne

Nádhernú Tomášovu nedeľu slávili gréckokatolícki veriaci v Trenčíne, ale aj prešovský eparcha Ján Babjak, SJ, ktorý v nedeľu 15. apríla navštívil toto spoločenstvo. V Kaplnke sv. Anny na Námestí sv. Anny v Trenčíne slávil archijerejskú svätú liturgiu. Privítal ho správca tejto farnosti o. Igor Cingeľ, ktorý povedal: „Tak ako Pán Ježiš povedal apoštolom: «Pokoj vám!», aj vy vladyka, nám prinášate Kristov pokoj.“

V homílii otec biskup okrem iného povedal: „Chcem povedať niekoľko slov na obhajobu sv. Tomáša. On videl, že Ježiš Kristus zomrel na kríži. Keď mu povedali: «Videli sme Pána», povedal: «Neuverím, dokiaľ nevložím svoju ruku do jeho boku». My sme už v celkom inej situácii. Lebo už vieme, že Ježiš Kristus zomrel a vstal z mŕtvych. A predsa, aká je naša viera, koľko je v nej pochybností, ba veľakrát kladieme Bohu podmienky. Tomáš nakoniec zvolal: «Pán môj a Boh môj!». Od tej chvíle sa stal svedkom jeho zmŕtvychvstania. A ide až do Indie, aby tam ohlásil radostnú zvesť Ježiša Krista. Každý vo svojom živote môžeme vnímať ako nám Ježiš Kristus ide v ústrety. Boh sa nám dáva spoznať. Čo viac potrebujeme, ako prežiť Božie milosrdenstvo, prežiť skúsenosť, že Boh nás má rád! Áno, on je živý a mocný Boh, ktorý víťazí nad našimi hriechmi a to svojou láskou. Dovoľme mu, aby sa dotkol nášho života, aby sme žili pre Krista. Potom porozumieme svojmu životu, rôznym otázkam, ktoré máme. Všetko sa nám potom odkrýva vo svetle Kristovho zmŕtvychvstania“.

Gréckokatolícku farnosť v Trenčíne prešovský eparcha zriadil 15. júla 2004 vyčlenením z Bratislavskej farnosti. V Trenčíne je takmer 200 gréckokatolíckych veriacich. Farnosť však zahŕňa celý Trenčiansky kraj, v ktorom žije približne 1 200 gréckokatolíkov. Spoločenstvo gréckokatolíckych veriacich v Trenčíne síce nie je veľké, ale veľmi živé, o čom svedčila aj slávnostná nedeľná svätá liturgia, ktorá bola naplnená nefalšovanou radosťou a nadšením. Otec biskup povzbudil toto neveľké spoločenstvo veriacich, aby aj naďalej čerpali silu od zmŕtvychvstalého Krista.

Stretol sa aj s miestnym rímskokatolíckym farárom a dekanom vdp. Milanom Kupčíkom, ktorému poďakoval za pekné vzťahy medzi rímskokatolíckymi a gréckokatolíckymi veriacimi, ku ktorým nemalou mierou prispieva. Zároveň ocenil, že môžeme sláviť sväté liturgie v rímskokatolíckom chráme. Ako povedal otec biskup, skutočnosť, že sa v Trenčíne slávia aj gréckokatolícke sväté liturgie, je duchovným obohatením pre život Cirkvi v tomto meste, lebo Cirkev chce dýchať oboma stranami pľúc.

Popoludní navštívil Hospic Milosrdných sestier v Trenčíne, kde požehnal starcom a starenkám, ale aj rehoľným sestrám a ostatnému personálu. Hospicom ho sprevádzal riaditeľ Ing. Vladimír Chlebana, ktorému otec biskup poďakoval za prepotrebnú službu, ktorú vykonávajú v tomto zariadení.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε