www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=828
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Akatistova sobota, Archa zmluvy, Boh - Božia dobrotiv....     pohľadnice

24.09.2007 | Čítanosť(4557)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Gréckokatolícke biskupstvo v Prešove navštívila Magdaléna Vášáryová

Gréckokatolícke biskupstvo v Prešove navštívila Magdaléna Vášáryová

Drevené gréckokatolícke chrámy, alebo ako sa im na východnom Slovensku hovorí – cerkvi, sú nielen úžasnými kultúrnymi pamiatkami, ale vynikajúcim spôsobom hovoria aj o úprimnej viere a dôvere človeka v Boha. Do ich záchrany sa už pred niekoľkými rokmi svojou charizmou zaangažovala aj pani Magdaléna Vášáryová, zakladateľka Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a poslankyňa NR SR.

Práve záchrana a propagácia týchto chrámov boli hlavnou náplňou jej stretnutia s vladykom Jánom Babjakom, SJ, ktoré sa z iniciatívy prešovského eparchu uskutočnilo v rezidencii Gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove v sobotu 22. septembra. Vladyka vyjadril slová vďačnosti pani Vášáryovej za jej činnosť vo vzťahu k dreveným cerkvám. Ako osobnosť, ktorej meno sa spája s kultúrou, si v sprievode prešovského eparchu so záujmom a obdivom prezrela rezidenciu, hlavne expozíciu histórie Prešovskej eparchie a Biskupskú kaplnku sv. Jozefa.

Ako povedala pani Vášáryová, drevené chrámy sú nielen neuveriteľne krásne kultúrne pamiatky, ale vyžarujú silu, ktorá vychádza akoby z hĺbky a zosobňuje sa v chráme. Zhromažďujú sa v nich veľmi milí ľudia, s ktorými sa vždy rada stretáva. Veľmi jej záleží na tom, aby ľudia, ktorí žijú v obciach, kde sa nachádzajú tieto chrámy a modlia sa v nich, si boli vedomí hodnoty, akú majú v týchto skvostoch ľudovej sakrálnej architektúry. Konkrétne je ktitorkou – dobrodinkou dreveného Gréckokatolíckeho chrámu sv. Bazila Veľkého v Krajnom Čiernom neďaleko Svidníka, ktorý pred stretnutím s vladykom opäť navštívila a zaujímala sa o práce, ktoré sa tam práve realizujú.

Zdroj: Ľubomír Petrík
Biskup
Čítanosť(8631)
Biskup
Episcopus
Čítanosť(8208)
Episcopus

všetky súvisiace heslá (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε