www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=830
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 16. jún 2021     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Slávnostná poklona p..., Ikona, Indiktion, indikt.     pohľadnice

02.10.2007 | Čítanosť(7093)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Slávnostné otvorenie akademického roka na GTF PU v Prešove

Slávnostné otvorenie akademického roka na GTF PU v Prešove

Hoci sa akademický rok 2007/2008 na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove a teda aj na Gréckokatolíckej teologickej fakulte (GTF), ktorá patrí do jej zväzku, začal pred týždňom 24. septembra, v pondelok 1. októbra sa na GTF PU konala slávnostná imatrikulácia študentov prvého ročníka a slávnostné otvorenie akademického roka spojené s archijerejskou svätou liturgiou, ktorú prešovský eparcha a zároveň veľký kancelár GTF PU vladyka Ján Babjak, SJ slávil v Kaplnke Najsvätejšej Trojice v Gréckokatolíckom kňazskom seminári blahoslaveného biskupa P. P. Gojdiča v Prešove. V spoločenstve s biskupom koncelebroval aj nový dekan fakulty prof. ThDr. Peter Šturák, PhD., rektor Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskom Podhradí prof. ThDr. Jozef Jarab, PhD. a ďalší kňazi vyučujúci na fakulte, ako aj predstavení prešovského kňazského seminára, medzi nimi aj jeho nový rektor ThDr. Marko Rozkoš, PhD., nový vicerektor ThLic. Miroslav Šimko a nový prefekt Mgr. Jozef Urvinitka.

Pretože v ten deň gréckokatolícka cirkev slávi sviatok Ochrany Presvätej Bohorodičky, celú akademickú obec vladyka zveril pod jej mocnú ochranu. Všetkým pripomenul potrebu mať správne usporiadaný rebríček hodnôt, aby nám v živote neunikalo to, čo je najdôležitejšie, lebo sú skutočnosti podstatné i menej dôležité. „Všetci túžime po šťastí a pritom sami sa oň často oberáme“, zdôraznil tragický paradox modernej doby. Študentov pozval k systematickému štúdiu a pedagógov povzbudil k tomu, aby sa pokúsili prednášať ešte pútavejšie a tak istým spôsobom zatraktívnili vyučovaný predmet.

Počas slávnostnej imatrikulácie v aule kňazského seminára sa seminaristom, študentom a študentkám, ako aj pedagógom a pracovníkom fakulty prihovoril prvý prorektor PU prof. PhDr. Peter Kónya, PhD., prorektor pre vedu a doktorandské štúdium, ktorý okrem iného vyzdvihol dôležitosť teologického štúdia a štúdia ostatných študijných programov na teologických fakultách v súčasnosti, keď sme svedkami dehonestovania tradičných kresťanských hodnôt, na ktorých stojí európska civilizácia. Neopomenul ani skutočnosť, že z fakúlt PU je GTF najstaršou inštitúciou, nakoľko je pokračovateľkou Teologickej akadémie, ktorá začala svoju pôsobnosť v roku 1880. Dekan GTF PU prof. ThDr. Peter Šturák, PhD. vo svojom príhovore zdôraznil potrebu rozvíjať teologickosť štúdia na fakulte, ale zároveň nutnosť vedieť promtne reagovať na súčasné výzvy života spoločnosti. Ako jednu z priorít zdôraznil aj kvalitu vzdelávacieho procesu. Privítal nových študentov. Z celkového počtu prihlásených 524 uchádzačov bolo prijatých a na štúdium sa zapísalo 136 študentov denného a 144 študentov externého štúdia, teda spolu 280 študentov. Fakulta tak má v tomto akademickom roku 820 študentov, z ktorých je 21 doktorandov. Počas akademickej slávnosti prešovský eparcha zároveň pedagógom fakulty odovzdal dekréty Missio canonica a Veniam docendi potrebné k vyučovaniu na teologickej fakulte.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε