www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=834
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 20. január 2020     Meniny oslavuje: Dalibor

Zoεpédia - náhodný výber: Prvá nedeľa Veľkého ..., Liturgia vopred posv..., Proskomídia - obrad ....     pohľadnice

16.10.2007 | Čítanosť(5735)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posviacka obnoveného gréckokatolíckeho chrámu v Davidove

Posviacka obnoveného gréckokatolíckeho chrámu v Davidove

Gréckokatolícki veriaci v obci Davidov vo Vranovskom okrese za posledný rok opravili exteriér Chrámu Nanebovstúpenia Pána. Nová fasáda zviditeľnila chrám v obci, aby bol pre jej obyvateľov ešte výraznejším znakom Božej prítomnosti v ich živote. Zároveň na priečelí chrámu Peter Vereščák zo Sečoviec napísal veľké ikony Ježiša Krista Učiteľa, blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča, OSBM a blahoslaveného biskupa mučeníka Vasiľa Hopka.

V nedeľu 14. októbra prišiel do tejto farnosti prešovský eparcha Ján Babjak, SJ, aby posvätil obnovený exteriér chrámu, vonkajšie ikony a nový kríž pri vstupe do chrámu. Privítal ho starosta obce Pavel Bačik, ktorý povedal, že mnohí veriaci v Davidove si ešte živo pamätajú na gréckokatolíckych biskupov mučeníkov a predovšetkým na blahoslaveného Vasiľa Hopka, ktorý po roku 1968 často prichádzal do tejto obce.

Vladyka v homílii poďakoval veriacim a duchovnému otcovi Petrovi Milenkymu za nádherné dielo, ktoré uskutočnili z vlastných zbierok. „Pri modlitbe veľkého vchodu vo svätej liturgii budete stále spomínaní ako dobrodinci tohto chrámu.“ Ďalej pokračoval: „V evanjeliu dnes počujeme časť veľkňazskej modlitby Ježiša Krista: «Ja som ťa, Otče, oslávil na zemi: dokončil som dielo, ktoré si mi dal vykonať.» Ježiš hovorí o diele spásy. Každý z nás má poslanie spolupodieľať sa na tomto diele. Človek sa však necháva strhnúť duchom tejto doby. Upína sa na čiastkové ciele, ktoré sú síce dôležité, ale nesmieme zabudnúť na večný cieľ“. Vladyka ešte veriacim povedal: „Váš chrám je veľmi pekný. Položme si však otázku: Ako je to so mnou? Lebo aj my sme chrámy živého Boha. Žijem v milosti posväcujúcej? Každá návšteva chrámu nám pomáha k prijatiu spásy. Tu v chráme počúvame Božie slovo, prijímame sviatosti. Tak sa človek môže začať meniť“.

Otec biskup neopomenul ani aktuálnu otázku: „Dnes sme svedkami kampane proti životu i za život. Kristov učeník vie, že život je Boží dar, ktorý Boh dáva a my sme povolaní ho chrániť od počatia až po prirodzenú smrť“.

Počas liturgie spievala aj gospelová hudobná skupina Siloe, v ktorej účinkujú aj mladí z Davidova. Na konci slávnosti otcovi biskupovi a veriacim poďakoval o. Peter Milenky. V jeho príhovore zaznelo: „Tak ako od 15. októbra je povinnosť mať rozsvietené svetlá áut, aby vodiči lepšie videli, a aby bolo vidieť ich autá, aj tento chrám teraz priam svieti. Nech tak svieti aj naše svetlo pred ľuďmi, aby videli naše dobré skutky a oslavovali Boha“.  

Obec Davidov má 840 obyvateľov, z ktorých väčšina sú gréckokatolíci. Filiálkou farskej obce je Kamenná Poruba.

 

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε