www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=841
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 1. október 2020     Meniny oslavuje: Arnold

Zoεpédia - náhodný výber: Chrám, Boh - biblické Božie..., Deo gratias.     pohľadnice

06.11.2007 | Čítanosť(5165) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Veriaci z USA navštívili Prešovskú gréckokatolícku eparchiu

Veriaci z USA navštívili Prešovskú gréckokatolícku eparchiu

Veriaci z eparchií Pittsburgskej gréckokatolíckej metropólie, spolu s vladykom Williamom C. Skurlom, eparchom z Van Nuys, pri svojej návšteve eparchií a exarchátov v Strednej Európe navštívili v pondelok 5. novembra aj Prešovskú gréckokatolícku eparchiu. Prezreli si napríklad Bardejov, ale aj drevený gréckokatolícky Chrám sv. Lukáša v Tročanoch. Večer v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove, spolu s vladykom Jánom Babjakom, SJ, vladykom Williamom Skurlom a s emeritným prešovským biskupom Jánom Hirkom slávili archijerejskú svätú liturgiu, ktorej predsedal prešovský eparcha, ktorý predniesol aj homíliu. Boh je láska, je víťaz nad zlým. Preto, dokiaľ žijeme na tejto zemi, sme pozvaní prijať jeho dary a konať dobro. Preto sme sa zhromaždili aj v tejto katedrále dnešný večer, aby sme na základe Božieho slova skorigovali náš život, povedal vladyka. Na konci ešte raz srdečne pozdravil vzácnych hostí z USA.

Vladyka William Skurla povedal, že jeho predkovia odišli z tohto kraja za oceán okolo roku 1880. Z takmer tridsiatich účastníkov skoro všetci majú pôvod v Prešovskej eparchii, alebo v okolitých eparchiách. Preto na svojej ceste navštívili aj Ukrajinu, ale aj Maďarsko, kde slávili archijerejskú svätú liturgiu v známej pútnickej svätyni v Máriapócsi. Navštívia aj Košický apoštolský exarchát a Pražský apoštolský exarchát.

Po svätej liturgii sa pomodlili v kaplnkách pri relikviách blahoslavených biskupov mučeníkov P. P. Gojdiča, OSBM a Vasiľa Hopka a potom im vladyka Ján Babjak, SJ v srdečnej atmosfére ukázal biskupskú Kaplnku sv. Jozefa a expozíciu histórie Prešovskej eparchie.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε