www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=852
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. máj 2021     Meniny oslavuje: Gizela

Zoεpédia - náhodný výber: Eremita, Bazilika, Inditia.     pohľadnice

07.12.2007 | Čítanosť(6330)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Blahoslavený biskup Gojdič – Spravodlivý medzi národmi

Blahoslavený biskup Gojdič – Spravodlivý medzi národmi

Z Izraela prišla na Slovensko oficiálna správa, že Komisia pre menovanie Spravodlivých v Yad Vashem sa rozhodla udeliť titul Spravodlivý medzi národmi blahoslavenému gréckokatolíckemu prešovskému biskupovi mučeníkovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, OSBM za pomoc poskytnutú židovským osobám počas obdobia holokaustu a to aj za cenu vlastného života. Biskup Gojdič je oprávnený in memoriam dostať medailu a certifikát pocty, čo by sa malo uskutočniť pravdepodobne 27. januára 2008. Zároveň bude jeho meno napísané na Múre cti spravodlivých v Yad Vashem v Jeruzaleme.  

Význam ocenenia spočíva vo vysokom verejnoprávnom postavení blahoslaveného biskupa P. P. Gojdiča, OSBM. Tak ho vnímala aj vtedajšia politická reprezentácia krajiny. Ako vysoký katolícky hierarcha verejne protestoval proti deportáciám Židov.

„Prorocky upozorňoval na nebezpečenstvo, že ódium z uskutočňovania nariadení tzv. „židovského kódexu“ padne v konečnom dôsledku na katolícky klérus resp. Katolícku cirkev. Neostal iba pri verejných protestoch, ale aj osobne v rámci svojich možností pomáhal a tým mnohých zachránil. Vo svedectvách zachránených môžeme čítať, že to bol človek odvážny, neohrozený, ktorý rešpektoval dôstojnosť každého človeka. Popri neľudskej tvári vtedajšej doby ukazuje aj tvár plnú ľudskosti a skutočného človečenstva a svedčí, že sa to dalo, že tu niet miesta na výhovorky, keď ide o základné práva človeka“, hovorí gréckokatolícky kňaz a historik Peter Borza, ktorý pri zhromažďovaní dokumentov a svedectiev zastupoval Gréckokatolícku cirkev. Intenzívne mu pomáhal pán Andrej Kaputa. Veľkú pomoc pri tomto procese preukázali pán Jossi Steiner, košický rabín, ktorý v Jeruzaleme osobne podal tento návrh, pani Juliana Filová, jedna zo zachránených, ktorá zozbierala jednotlivé svedectvá a viacerí ďalší.

Zdroj: Ľ. Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε