www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=863
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 17. máj 2021     Meniny oslavuje: Gizela

Zoεpédia - náhodný výber: Cherubínska pieseň, Jubilejný rok, Liturgické postoje -....     pohľadnice

29.01.2008 | Čítanosť(7699)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Prvý biskup ocenený titulom Spravodlivý medzi národmi

Prvý biskup ocenený titulom Spravodlivý medzi národmi

Medzi deviatimi ocenenými záchrancami židovských spoluobčanov, ktorým bol v nedeľu 27. januára v Bratislave udelený titul Spravodlivý medzi národmi, je aj blahoslavený gréckokatolícky prešovský biskup mučeník Pavel Peter Gojdič, OSBM. 

Ako sme sa v nedeľu dozvedeli, ide vôbec o prvého biskupa medzi 22 000 ocenenými na svete, ktorým bolo doteraz udelené toto najvyššie vyznamenanie štátu Izrael, udeľované ľuďom nežidovského pôvodu. Tým, že počas holokaustu nezištne zachraňoval židovských spoluobčanov, preukázal ozajstnú ľudskosť a svätosť života.

Na slávnosti udeľovania tohto ocenenia sa zúčastnili najvyšší ústavní činitelia našej krajiny: prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška a predseda vlády Slovenskej republiky Róbert Fico. Vo svojich slávnostných príhovoroch vysoko vyzdvihli záchrancov a obzvlášť blahoslaveného biskupa Gojdiča. Pán prezident ich nazval pýchou Slovenska a predseda vlády povedal: „Osobitne ma zaujal príbeh blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý zachránil život desiatkam slovenských židov. Popri Gojdičových skutkoch ostatné azda vyzerajú priveľmi obyčajne, ale nie sú o nič menšie“. Ďalej boli prítomní podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič, primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, niektorí slovenskí poslanci Európskeho parlamentu, ako aj poslanci NR SR, minister vnútra SR Róbert Kaliňák, minister spravodlivosti SR Štefan Harabin, zástupcovia diplomatického zboru na Slovensku, predstavitelia židovskej komunity na Slovensku a ďalší vzácni hostia.

 

Ocenenie bude mať svoje čestné miesto v Prešove

 

Z rúk izraelského veľvyslanca na Slovensku Zeeva Bokera prevzal medailu, na ktorej sú vyrazené slová z Talmudu: „Ten, kto zachráni jeden ľudský život, zachráni svet“, a certifikát prasynovec vladyku Gojdiča Ivan Gojdič. V mene rodiny však hneď v rámci slávnostného ceremoniálu odovzdal toto ocenenie gréckokatolíckemu prešovskému eparchovi Jánovi Babjakovi, SJ. Svoje čestné miesto bude mať v stálej Expozícii histórie Prešovskej eparchie na Gréckokatolíckom biskupskom úrade v Prešove, kde sú vystavené aj iné ocenenia blahoslaveného biskupa Pavla Petra, udelené in memoriam.

Prešovský eparcha Ján Babjak, SJ hodnotí tento významný čin týmito slovami: „Je to satisfakcia Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá bola v päťdesiatych rokoch minulého storočia totalitným systémom postavená mimo zákon. Obidvaja jej biskupi boli väznení, ako aj mnohí kňazi. Ostatní kňazi boli aj s celými rodinami vyvezení do vyhnanstva a veriaci zostali ako ovce bez pastiera. Ale Boh ukázal svoju moc a po osemnástich rokoch túto cirkev vzkriesil. Ocenenie blahoslaveného otca biskupa je dobrým signálom, že sa v našej spoločnosti ponúkajú ozajstné vzory k nasledovaniu, pretože rôznych pseudovzorov a brakov, ktoré ľudí nie formujú, ale deformujú, je veľmi veľa. Títo ocenení, medzi nimi aj blahoslavený biskup Pavel Peter, sú ozajstní hrdinovia, ktorí iste môžu strhnúť k nasledovaniu mnohých ľudí“.

Vladyka Ján podaroval izraelskému veľvyslancovi na Slovensku ako prejav vďaky ikonu blahoslaveného biskupa Gojdiča, ktorú napísal kancelár Spolku ikonopiscov sv. Cyrila a Metoda Slovenska Vincent Luca.

 

Vladyka Ján slávil archijerejské sväté liturgie v Bratislave    & #160;

 

V bulletine, ktorý pri tejto príležitosti vydalo Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, je vo vzťahu ku všetkým deviatim oceneným uvedené: „Za ich súcit a ochotu okamžite pomôcť. Za to, že riskovali svoje životy pre záchranu tých, ktorí by inak zahynuli. Za ich odvahu a ľudskosť“.

Pri blahoslavenom biskupovi Pavlovi Petrovi Gojdičovi, OSBM, je uvedené: „Otvorene protestoval proti deportáciám a zachránil životy desiatkam slovenských Židov“. Sú však ešte mnohí ďalší, ktorých biskup Gojdič zachránil, ale ich svedectvá sa zatiaľ nepodarilo zozbierať. 

Toto ocenenie zo strany našich starších bratov vo viere, ako Židov nazval blahoslavený pápež Ján XXIII., je ďalším potvrdením, že blahoslavený biskup Gojdič miloval Boha a miloval človeka.

Pri tejto príležitosti slávil prešovský eparcha v nedeľu 27. januára dve slávnostné archijerejské sväté liturgie v gréckokatolíckom Chráme Povýšenia sv. Kríža v Bratislave. Na prvej z nich sa zúčastnil aj veľvyslanec USA na Slovensku Vincent Obsitnik.

 

Za čo konkrétne bol bl. biskup P. P. Gojdič ocenený?

 

Čo je obzvlášť oslovujúce a čo pre komisiu Yad Vashem bolo priam neuveriteľné, už 25. januára 1939, iba dva dni po vzniku zvláštneho vládneho výboru pre vypracovanie Programu riešenia židovskej otázky, napísal otec biskup pastiersky list, v ktorom upozorňoval na strašné dôsledky diskriminačnej politiky a pripomínal ľuďom základné princípy viery, že všetci ľudia sú si pred Bohom rovní. Varoval pred šírením nacistickej ideológie, šovinizmu a rasizmu. Pokladal to za scestné, ba nebezpečné pre Slovensko, ak totiž „niekto krivdí druhému, škodí sám sebe“. Bolo to prorocké a svedčí to o sile osobnosti biskupa Gojdiča a o veľkom dare rozlišovania.

Po začatí transportov napísal v máji 1942 list adresovaný vyslancovi Svätej stolice na Slovensku, v ktorom opisuje hrôzy transportov a navrhuje odstúpenie prezidenta J. Tisa. Okrem iného napísal: „Barbarstvá páchané na tomto biednom ľude prevyšujú každú nehumánnosť...“. Ideológiu nacizmu nazval epidémiou. Listom hájil aj záujmy Katolíckej cirkvi, ktorej povesť bola značne ohrozená. Neskôr sa potvrdila jeho obava vyjadrená v liste, že vina z uplatňovania tzv. židovského kódexu môže padnúť na katolícky klérus a celu Katolícku cirkev.

Jednoznačná bola aj jeho osobná pomoc konkrétnym židovským spoluobčanom. Spočívala v úschove cenností v rezidencii biskupa, aby tak zabránil ich zhabaniu. Kňazom vydal pokyn, aby Židom pomáhali udeľovaním krstu alebo vystavovaním falošných krstných listov, alebo aj poskytovaním úkrytu. Vybavoval prezidentské výnimky a ukrýval deti v inštitúciách biskupstva, akou bol aj dievčenský internát v kláštore sestier sv. Bazila Veľkého v Prešove. V múzeu koncentračného tábora Osvienčim je jeho fotografia s textom, že bl. biskup Gojdič požadoval vydanie detí z transportov za účelom ich výchovy v katolíckych kláštoroch. Bola to zámienka, aby ich mohol zachrániť pred istou smrťou. To všetko robil z čistej lásky k blížnym. 

Existujú konkrétne písomné svedectvá. Napríklad zachránená Marianna Zachová, ktorá mala v roku 1942, keď začali transporty, 12 rokov, napísala, že spolu so sestrou Zuzanou ich otec biskup umiestnil do internátu kláštora sestier sv. Bazila Veľkého a umožnil im navštevovať gymnázium v Prešove. „Žili sme normálnym životom bez strachu a ohrozenia“, napísala vo svojom svedectve. Opisuje napríklad aj dramatickú situáciu, do ktorej sa dostal jej otec Pavel Lukáč – Spitzer. Keď boli spolu s biskupom v meste a Hlinkova garda práve začala chytať Židov, bl. biskup Gojdič ho pevne objal a tým ochránil pred gardistami.

Ďalšie dojímavé svedectvo podala Erika Kleinová r. Fleischerová. Mala len päť rokov, keď ich rodinu zachránil bl. otec biskup Gojdič už z transportu, ktorý smeroval do Osvienčimu. Vydal im osvedčenie o krste. Zachránená Erika si spomínaný dokument z 13. júna 1942 uchovávala až do roku 2006, keď ho priložila k svojmu svedectvu. Znamenal predsa život pre celú jej rodinu.

Židia zachránení bl. biskupom Pavlom dnes žijú v Kanade, Nemecku, Českej republike a na Slovensku.

Dozvedáme sa, že iniciovanie samotného procesu prebiehalo nezávisle z niekoľkých strán. Spomeniem však to, čo mi je obzvlášť známe a čo bolo pre udelenie ocenenia veľmi dôležité: iniciovali sme to z Gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove, pretože už dávno bolo známe, že otec biskup zachraňoval Židov. Bol to prvý krok potrebný pre zozbieranie svedectiev.

Kto sa však na prvom mieste zaslúžil o toto významné ocenenie? Blahoslavený otec biskup Gojdič svojimi postojmi a činmi.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε