www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=877
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 6. marec 2021     Meniny oslavuje: Radoslav

Zoεpédia - náhodný výber: Akolyta, Basileia, Exkomunikácia.     pohľadnice

25.03.2008 | Čítanosť(4858) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Memento pre žijúcich

Memento pre žijúcich

Poletujúci sneh dopĺňal v stredu 19. marca v Prešove atmosféru odhalenia a posvätenia pamätnej tabule tým, ktorí boli za totality v rokoch 1948 - 1954 nútení pracovať vo Vojenských táboroch nútených prác a v Pomocných technických práporoch. Akoby chcel pripomenúť chlad a neľudskosť totalitného režimu. Tabuľu na Hlavnej ulici č. 2, oproti Gréckokatolíckemu arcibiskupskému a metropolitnému úradu, odhalili spolu primátor mesta Prešov Pavel Hagyari a vladyka Ján Babjak SJ, ktorý ju aj posvätil.

V príhovore otec arcibiskup vysvetlil, prečo je na tabuli nápis Memento pre žijúcich a Odpustiť - nezabúdať. „Táto tabuľa je mementom pre každú generáciu a zároveň veľkým upozornením. Čo odpustiť a na čo nezabúdať? Odpustiť veľké krivdy, ktorých sa komunistický režim dopustil v spomínaných rokoch, najmä na kňazoch Gréckokatolíckej a Rímskokatolíckej cirkvi, ale aj na iných slušných ľuďoch, ktorým režim vzal slobodu a zadelil ich na na prevýchovu do tzv. Pomocných pracovných táborov ku krompáču a lopate. Títo nevinní ľudia, silou svojej viery, boli pre komunistov veľmi nespoľahliví, preto boli izolovaní a perzekvovaní. Boli zneužívaní v neľudských podmienkach na tvrdé práce pri tzv. «budovaní socializmu». Skláňame sa nad ich obetami a modlime sa za ich veľmi dôležité svedectvo viery a odporu proti neľudskému komunistickému systému.“ A dodal, že by si osobne prial, aby sa pri tejto tabuli vždy nachádzali živé kvety. 

Pán primátor poďakoval za takúto iniciatívu a vyjadril presvedčenie, že sa už nič také ponižujúce, ako boli tieto nútené práce, nikdy nezopakuje.

Na odhalení a posvätení pamätne tabule nechýbali viacerí žijúci bývalí „pétépáci“, medzi nimi aj niekoľkí gréckokatolícki a rímskokatolícki kňazi. Odhalenie a posvätenie pamätnej tabule spevom obohatili gréckokatolícki bohoslovci.

Všetkým účastníkom tejto spomienky poďakoval predseda Okresného klubu Vojenských táborov nútených prác a Pomocných technických práporov v Prešove pán Marcel Palčo. Ako povedal, do okresného klubu patrí približne 60 členov. A približne takýto počet je tých, ktorí už zomreli. Klub bol iniciátorom a investorom tejto tabule.

Zdroj: Ľubomír Petrík
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε