Izraelský monoteizmus v kontexte dejín starovekého Blízkeho Východu - konferencia na GTF PU
V dňoch 15. – 16. apríla 2008 sa v priestoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove konala medzinárodná vedecká konferencia „Izraelský monoteizmus v kontexte dejín starovekého Blízkeho Východu“, ktorá bola súčasťou I. Biblických dní organizovaných Katedrou historických vied GTF PU Prešov.
Prvý deň Biblických dní bol venovaný workshopom, ktoré uviedli prítomných návštevníkov konferencie do problematiky jej témy. Doc. ThDr. Jozef Leščinský, PhD. sa v prednáške zamýšľal nad teológiou a antropológiou starozákonných textov. Zdôraznil v nej, že ľudia dnes potrebujú sviežosť Evanjelia. „Biblia je príbehom spásy, rozpráva všetko a má svoju dynamiku,“ hovoril Doc. Leščinský. „Človek nie je sám, pretože je tu Boh, ktorý hľadá človeka. To, čo o človeku vieme, vieme od Boha.... Človek je Bohom hľadaný.“ Na jeho prednášku nadviazal ThDr. SSLic. František Trstenský, PhD. rozprávaním doplneným obrazovým materiálom „Svätá zem v obrazoch“. Workshopy boli zakončené exkurziou do expozície judaík synagógy v Prešove.
Počas druhého dňa si mohli študenti vypočuť prednášky, ktoré spájala téma izraelského monoteizmu. Náboženstvo, viera a kult Izraelského národa tak boli konfrontované aj s národami, s ktorými prišli Izraeliti do kontaktu. Tieto strety sú opísané aj v Biblii a práve na ne bolo počas prednášok poukazované a to z viacerých pohľadov. Ochrancami monoteizmu boli v tých časoch proroci. Sledovalo sa aj samotné porovnávanie náboženstiev a kultu, sledoval sa jazykový rozbor a to všetko s dopadom nielen na judaizmus, ale aj na kresťanstvo súčasnosti. Ako poznamenal protosynkel prešovskej arcidiecézy Marcel Mojzeš: „Bez poznávania kontextu človek riskuje, že jeho poznanie bude neúplne a teda nie pravdivé.“
Záverečné hodnotiace slová patrili Mgr. Kamilovi Kardisovi, PhD., ktorý skonštatoval, že najdôležitejšie na všetkých prednáškach bolo konštatovanie, že Boh je živý. „V Mezopotámii bol človek hračkou svojich bohov. A tu prichádza Boh až za človekom, hľadá ho a stojí pri ňom... Teraz ide o to, aby sme začali premýšľať, kto je Boh v našom živote.“
Pozvanie Katedry historických vied GTF PU na tento deň prijali: prof. Dr. hab. Ryszard Rubinkiewicz, SDB (Katolícka univerzita v Lubline, Inštitút biblických vied, Lublin – Poľsko; člen Pápežskej Biblickej komisie), prof. ThDr. ThBibl.Lic. Anton Tyrol, PhD. (Katolícka univerzita v Ružomberku, Teologická fakulta, Spišská Kapitula-Spišské Podhradie), doc. ThDr. Jozef Leščinský, PhD. (Katolícka univerzita v Ružomberku, Teologická fakulta, Košice), Dr. Miroslav Varšo (Univerzita Viedeň, Inštitút pre Starozákonné biblické vedy, Viedeň – Rakúsko), Dr. Eva Zając (Katolícka univerzita v Lubline, Inštitút biblických vied, Lublin – Poľsko), ThDr. Branislav Kľuska, PhD. (Katolícka univerzita v Ružomberku, Pedagogická fakulta, Ružomberok), S.S.L. Jozef Tiňo (Trnavská univerzita, Teologická fakulta, Trnava), SSL. Ing. Jozef Jančovič (Univerzita Komenského, RKCMBF, Bratislava), Mgr. Josef Černohous (Univerzita Karlova v Prahe, Evangelická teologická fakulta, Praha – Česká Republika), ThLic. Dominik Berberich (Univerzita Komenského, RKCMBF, Bratislava), ThDr. SSLic. František Trstenský, PhD. (Katolícka univerzita v Ružomberku, Teologická fakulta, Spišská Kapitula-Spišské Podhradie), a domáci pedagógovia Mgr. Mária Poliaková, PhD., ThDr. Mária Kardis, PhD., Mgr. Kamil Kardis, PhD., ThDr. Daniel Slivka, PhD. (GTF PU Prešov)
Konečnou bodkou za Biblickými dňami bude vydanie zborníka so všetkými prednáškami. Zdroj: Andrea Čusová
|