www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=885
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Turistika, Oktoich, Súdny proces s Ježiš....     pohľadnice

24.04.2008 | Čítanosť(4885) | Foto
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Seminár „Záhady vesmíru, života a človeka II“

Seminár „Záhady vesmíru, života a človeka II“

Dialógu medzi vedou a vierou dali priestor 24. apríla 2008 na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Seminár „Záhady vesmíru, života a človeka II.“, organizovaný Ústredím slovenskej kresťanskej inteligencie, bol dôstojným priestorom na dialóg, ktorého respondenti svorne skonštatovali, že veda sa nezaobíde bez viery a naopak, viera môže bez vätších problémov spolupracovať s vedou.

Prednášky z oblasti vedy (Fyzikálna sekcia) sa niesli aj vďaka prednášajúcemu prof. Júliusovi Krempaskému v duchu „Nie je dôležité len to, že vesmír je. Ale prečo vznikol práve taký, aký je.“ Prof. Krempaský za každým krokom vzniku vesmíru, za každou fyzikálnou záležitosťou hľadal človeka ako konečný výsledok všetkých procesov. V rámci otázok z oblasti genetiky (Biologická sekcia) RNDr. Eva Hanušovská, PhD. skonštatovala: „Dieťa má právo na lásku a nebyť iba tovarom mašinérií. To, že niečo vieme robiť neznamená, že to aj robiť musíme.“ Teológovia (Teologická a filozofická sekcia; vzťah medzi vedou a vierou) vo svojich príspevkoch tiež konštatovali potrebný dialóg medzi vedou a vierou. „Chceli by sme povedať: Boh je, veda to dokázala,“ povedal okrem iného vo svojej prednáške Doc. PhDr. Pavol Dancák, PhD, „ale takto sa to nedá. Nemáme byť gnostikmi. Viera je spoľahnutie sa, nie poznávanie... Viera dáva životu zmysel, osvetľuje našu situáciu.“ Mgr. Gašpar Fronc skonštatoval: „Popri rozvouju vedy človek zabúda sám na seba. Hoci on sám je stredom všetkých úvah.“

Prítomní svorne zhodnotili, že veda je bez viery bezmocná a bez zdanlivého zmyslu a viera bez vedy nemá pevnú pôdu pod nohami. Tak by sme sa mali neustále snažiť o vzájomný dialóg. Ten neznevažuje ani jednu disciplínu, ale vzájomne ich dopĺňa a obohacuje.

Zdroj: Andrea Čusová

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε