www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=890
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Evanjeliár, Doxa, Encyklika.     pohľadnice

05.05.2008 | Čítanosť(3999)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Posviacka prvého kláštora gréckokatolíckych kontemplatívnych sestier na Slovensku

Posviacka prvého kláštora gréckokatolíckych kontemplatívnych sestier na Slovensku

Medzi veľké a prelomové udalosti života novej Gréckokatolíckej metropolie na Slovensku sa zaiste zaradí posviacka Kláštora Najsvätejšej Trojice sestier redemptoristiek – ženskej rehole Najsvätejšieho Vykupiteľa (Ordo Sanctissimi Redemptoris – OSsR) vo Vranove nad Topľou – Lomnici, na území Prešovskej archieparchie, ktorá sa uskutočnila 5. mája. Ide totiž o prvý kláštor gréckokatolíckych kontemplatívnych klauzúrnych sestier v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, kam prišli v decembri 2002 z materského kláštora v Bielsko-Biała v Poľsku. Ich prechodným kláštorom sa stala budova starej gréckokatolíckej fary v Sačurove. Hneď v roku 2003 začali budovať kláštor v blízkej Lomnici. Jeho posviacku vykonal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ spolu s košickým eparchom Milanom Chauturom CSsR, bratislavským eparchom Petrom Rusnákom, mukačevským vladykom Milanom Šášikom a kuriálnym biskupom Kyjevsko-haličského väčšieho arcibiskupstva Hlibom Lonchinom.

Medzi vzácnymi hosťami bol aj generálny predstavený otcov redemptoristov z Ríma Jozef Tobin CSsR, veľa kňazov a veriacich. Nechýbali ani sestry redemptoristky z Írska a Belgicka, ktoré na stavbu kláštora najviac finančne prispeli, ale aj sestry z Poľska a iní vzácni hostia.

V homílii vladyka Milan Chautur povedal, že stavba kláštora dnes môže u mnohých ľudí vzbudzovať plno otáznikov. Či nebolo potrebné vybudovať radšej nejakú vzdelávaciu inštitúciu, nemocnicu, zábavný park, či fabriku... Ich život, plný nasledovania Krista, bude a už je odpoveďou na takéto otázky. Budú sa modliť a pracovať a tak posväcovať tento svet. Lebo chcú dnešnému človekovi ponúkať autentického Krista, ktorý je tým najvzácnejším darom a jediný môže naplniť ľudský život.

Ide vôbec o prvý kláštor gréckokatolíckych kontemplatívnych klauzúrnych sestier redemptoristiek v ich histórii, ktorá sa začala 13. mája 1731 v Scale v Taliansku. Zakladateľkou rehole  je ctihodná matka Mária Celeste Crostarosa. V kláštore vo Vranove –Lomnici žije zatiaľ šesť sestier pochádzajúcich zo Slovenska. Ich charizmou je predovšetkým neustála modlitba, evanjeliová pohostinnosť, otvorenosť pre ľudí, ktorí tu môžu prichádzať na rozhovor a odchádzať odtiaľ duchovne posilnení.

Vladyka Ján Babjak SJ v závere slávnosti zdôraznil, že sa nesmierne teší tomuto kláštoru, pretože sa v ňom sestry modlia a obetujú za požehnanie Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Cíti ich modlitebnú podporu a obdivuje ich povolanie a poslanie. „Tu sa nebo dotýka zeme“, povedal. Sestrám poprial nové rehoľné povolania. Pripomenul tiež skutočnosť, že ich misiu prežíva veľmi osobne aj preto, že sa začala, keď bol menovaný za prešovského eparchu a posviacka kláštora sa koná na začiatku novej etapy života Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, ktorá sa pred nedávnom stala metropoliou svojho práva. 

Poďakovanie sestier patrilo aj emeritnému porešovskému biskupovi Jánovi Hirkovi, ktorý ešte v Jubilejnom roku 2000 vyhovel ich žiadosti a dekrétom schválil ich pôsobenie na území Prešovskej eparchie.  

Spevom liturgickú slávnosť sprevádzal Gréckokatolícky chrámový zbor blahoslaveného Pavla Petra Gojdiča z Vranova n/T. – Čemerného. Budovu kláštora projektoval Ing. Ján Zajac a stavebné práce realizovali Bardejovské pozemné stavby.

Zdroj: Ľubomír Petrík
Posviacka v Sačurove
16.02.2003 | Čítanosť(4045)
Posviacka v Sačurove

všetky súvisiace správy (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε