www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=892
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 29. marec 2020     Meniny oslavuje: Miroslav

Zoεpédia - náhodný výber: Margarity, Makarizmy, Episcopus.     pohľadnice

12.05.2008 | Čítanosť(4965)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Liturgické slávnosti gréckokatolíkov v Chorvátsku a v Srbsku

Liturgické slávnosti gréckokatolíkov v Chorvátsku a v Srbsku

Vladyka Ján Babjak SJ a vladyka Peter Rusnák sa v pondelok 12. mája zúčastnili na liturgickej slávnosti v Križevci v Chorvátsku, kde v Katedrále Najsvätejšej Trojice križevacký biskup Slavomír Miklovš slávil archijersjkú svätú liturgiu pri príležitosti 25. výročia svojej biskupskej vysviacky.

Na slávnosti sa zúčastnilo takmer tridsať biskupov byzantského a latinského obradu z Chorvátska a zo zahraničia. Homíliu predniesol záhrebský arcibiskup a metropolita Jozef kardinál Bozanič. Okrem iného v nej zdôraznil jednotu Katolíckej cirkvi byzantského a latinského obradu a spomenul tiež skutočnosť, že vladyka Slavomír Miklovš počas komunistickej totality, keď gréckokatolíci v bývalom Československu nemohli mať svojho biskupa, niekoľko rokov prichádzal do Prešova a vysviacal gréckokatolíckych kňazov pre Prešovskú eparchiu.

Vladyka Slavomír Miklovš sa narodil v roku 1934. Ako kňaz pôsobil v službe kaplána, farára, ale aj ako ekonóm a kancelár na biskupskom úrade, tiež ako špirituál v kňazskom seminári. 25. marca 1983 bol vysvätený za križevackého biskupa. Počas jeho doterajšej kňazskej služby vznikli dva exarcháty a to v Macedónsku a v Srbsku a Čiernej Hore. V rokoch 1983 až 1989 prichádzal do Prešova, aby udeľoval nižšie a diakonské i kňazské svätenia.

V utorok 13. mája prešovský arcibiskup a metropolita a bratislavský eparcha koncelebrovali archijerejskú svätú liturgiu na mariánskom pútnickom mieste Vodica v Srbsku, v časti Vojvodina, pri príležitosti 5. výročia vzniku Gréckokatolíckeho apoštolského exarchátu v Ruskom Keresture, kde je exarchom vladyka Djura Džudžar. Apoštolský nuncius Eugenio Sbarbaro na konci liturgickej slávnosti povedal: „Presvätá Bohorodička je vždy pripravená pomáhať vám a prosiť za vás u Syna, aby premenil vodu ľudskej slabosti na víno Božej moci vo vašom živote“. K výročiu exarchátu povedal, že jednotlivé štruktúry Cirkvi nemajú byrokratický cieľ, ale ich cieľom je čo najefektívnejšie ohlasovanie evanjelia tomuto svetu.    

Predkovia gréckokatolíckych veriacich prišli na územie Vojvodiny z východného Slovenska pred viac ako dvesto päťdesiatimi rokmi.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε