Ku koreňom našej viery (Spomienka na obnovu Gréckokatolíckej cirkvi)
Pod názvom Ku koreňom našej viery sa z iniciatívy Spolku sv. Cyrila a Metoda uskutočnila v sobotu 24. mája spomienková slávnosť v Michalovciach. Podujatie malo za cieľ pripomenúť si štyridsiate výročie obnovenia Gréckokatolíckej cirkvi v bývalom Československu. Sprievodnou zložkou podujatia bola výstava starých liturgických kníh v priestoroch Zemplínskeho múzea.
Na úvod bohatého programu slávil vladyka Milan Chautur, košický eparcha archijerejskú sv. liturgiu v miestnom farskom chráme. V kázni aplikoval známy výrok Gamaliela: „...ak je tento zámer alebo toto dielo od ľudí, rozpadne sa, ale ak je od Boha, nebudete ich môcť rozvrátiť“ na dejinné udalosti cyrilo-metodskej misie i osudy Gréckokatolíckej cirkvi v rokoch päťdesiatych. „Dnes oslavujeme to víťazné dielo Božie,“ uviedol a prítomným pripomenul, aby pestovali ducha ochoty k obeti, ktorá živí Božie dielo aj v našich časoch.
Vhodným obohatením pre prítomných bolo stretnutie pri michalovskej rotunde v areáli múzea, kde po krátkom kultúrnom programe v podaní Zboru sv. Jozefa predniesla archeologička Lýdia Gačková vysvetlivku k tejto vzácnej historickej pamiatke. Vedecká časť podujatia bola venovaná komplexnému zhodnoteniu cirkevno-dejinných okolností spojených s obnovou Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968. Po úvodnom slove riaditeľky múzea Mgr. Dany Barnovej s tematickými prednáškami vystúpili cirkevný historik ThDr. Peter Borza a publicisti MUDr. Juraj Duda, ThDr. Michal Hospodár, Ing. Boris Voroňák a PhDr. Ernest Sirochman. Riaditeľ Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV Doc. PhDr. Peter Žeňuch prezentoval terénny výskum literárnych pamiatok nájdených vo farnostiach Gréckokatolíckej cirkvi a poukázal na nesmierny význam tejto práce pre budúce generácie. Preplnenú veľkú sálu múzea ďalej zaujal krátky filmový dokument z historickej návštevy prezidenta Jozefa Tisu na cyrilo-metodských slávnostiach v Michalovciach v roku 1942, ale aj autentické svedectvo posledného pamätníka založenia Jednoty sv. Cyrila a Metoda prof. PhDr. Ondreja Halagu, DrSc. PhDr. Viera Michalková z Bratislavy pútavo priblížila osobný vklad ThDr. Jána Murína v diele Akčného výboru, ktorý niesol najväčšiu ťarchu pri vyjednávaniach so štátnymi orgánmi i Pravoslávnou cirkvou.
Na záver podujatia sa porota z členov výboru Spolku sv. Cyrila a Metoda rozhodla vyhodnotiť a oceniť najvzácnejšie exempláre z vyše osemdesiatich vystavovaných liturgických kníh. Za organizátorov podujatia všetkým poďakoval M. Hospodár, predseda spolku. Súčasne vyjadril potešenie nad veľkým záujmom zo strany kultúrnej verejnosti spomínať a vzdať úctu generácii kňazov i laikov, ktorí statočne vybojovali zápas za vzkriesenie prenasledovanej Gréckokatolíckej cirkvi. Zdroj: Michal Hospodár
|