www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?spravy&id=901
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Spravodajstvo > Správy

Dnes je: 19. február 2020     Meniny oslavuje: Vlasta

Zoεpédia - náhodný výber: Kadoš, Kantor, Jozef Maretta – Prav....     pohľadnice

29.05.2008 | Čítanosť(4403)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Výročie v Oľšavici

Výročie v Oľšavici

700. výročie gréckokatolíckeho Chrámu sv. Mikuláša a prvej písomnej zmienky o obci si v nedeľu 25. mája pripomenuli obyvatelia obce Oľšavica. Pri tejto príležitosti medzi nich zavítal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ, ktorý slávil archijerejskú svätú liturgiu. „Koľko generácií a zástupov ľudí sa už vystriedalo v tomto chráme“, povedal vladyka v homílii. Hovoril však nielen o chráme z kameňa, ale aj o duchovnom chráme. „Často krát sa zameriame na vonkajšok a uniká nám podstata.“ Pozval veriacich, aby prijímali sviatosti, lebo je to vynikajúci spôsob udržiavania a skrášľovania svojho vnútra.

Vladyku privítal starosta jubilujúcej obce Mikuláš Demočko a poďakoval mu domáci duchovný otec Slavomír Zahorjan.

Popoludní oslavy pokračovali kultúrnym programom, ktorému predchádzala prednáška riaditeľky Spišského múzea v Levoči Márie Novotnej o histórii chrámu, o jeho historickom inventári, ako aj prezentácia knihy Olšavica - poklad Levočských vrchov jej autorom Jurajom Brinckom.

Vladyka Ján spolu so správcom farnosti Oľšavica navštívili aj gréckokatolícky Chrám sv. Cyrila a Metoda v Podproči, ktorý spadá do jurisdikčného územia farnosti Oľšavica. Nachádza sa v nádhernom prostredí a práve prebieha jeho rekonštrukcia, ktorá je už z veľkej časti zrealizovaná.

Zdroj: Ľubomír Petrík

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε