www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?svatci&id=176
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 19. január 2020     Meniny oslavuje: Drahomíra

Zoεpédia - náhodný výber: Časoslov, Kráľovské dvere, Beatifikácia.     pohľadnice

31. december | Čítanosť(2701)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Naša prepodobná matka Melánia Rímska.

Naša prepodobná matka Melánia Rímska.
Pochádzala z bohatej rodiny, jej otec, Valerius Publicola, bol senátor a uprostred Ríma mal palác. Melániu významne ovplyvnil sv. Hieronym, ktorý v tom čase pôsobil ako poradca a sekretár rímskeho biskupa Damaza a mal veľký duchovný vplyv na množstvo mladých ľudí, predovšetkým na ženy. Na nátlak rodiny sa Melánia musela vo veku 13 rokov vydať; jej manžel Pinianus mal 17 rokov. Ich dve deti zomreli krátko po narodení. Sama Melánia sa pri pôrode ocitla v ohrození života.

 

Keď mala Melánia 20 rokov, manžel sľúbil, že bude rešpektovať jej túžbu po živote v čistote a zdržanlivosti. Spolu začali rozpredávať jeden za druhým svoje rozsiahle majetky a rozdávali utŕžené peniaze chudobným ľuďom, kláštorom a kostolom. Krátko pred r. 410 podnikla Melánia cestu so svojou matkou Albínou Pilgerfahrten ku sv. Pavlínovi z Noly, Rufinovi z Aquilei a k sv. Augustínovi do Thagastu. Tam založili dva kláštory a pomáhali biskupovi sv. Alypiovi. V r. 417 šla spolu so svojim manželom navštíviť sv. Cyrila do Alexandrie, ako aj kláštory v Egypte a potom Svätú Zem. Po smrti svojho manžela Piniana v roku 431 žila ako pustovníčka v stane na Olivovej hore. Tu založila jeden ženský a jeden mužský kláštor.
 
Keď Melánia okolo roku 440 zomrela, mala táto kedysi jedna z najbohatších žien rímskeho impéria pri sebe ešte 50 zlatiek, ktoré však odkázala miestnemu biskupovi.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε