www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?svatci&id=201
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 16. apríl 2024     Meniny oslavuje: Dana, Danica

Zoεpédia - náhodný výber: Presvätá Bohorodička..., Chlieb a víno v litu..., Diskos.     pohľadnice

15. január | Čítanosť(4081)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Naši prepodobní otcovia Pavol Tébsky a Ján Chatrčník.

Naši prepodobní otcovia Pavol Tébsky a Ján Chatrčník.
 Dnes nám Gréckokatolícka cirkev pripomína prepodobného otca Pavla Tébskeho. Jeho meno má grécky pôvod a znamená „Malý“.

Podľa životopisu, ktorého autorom je svätý Hieronym, Pavol Tébsky sa narodil okolo roku 228 v oblasti okolo egyptského mesta Téby ako syn bohatých rodičov. Počas prenasledovania za cisára Décia sa utiahol do samoty. Keď ho jeho lakomý švagor chcel udať ako kresťana, odišiel do hôr. Tu žil 90 rokov v kamennej jaskyni ako pustovník.

Krátko pred smrťou ho navštívil predstavený kláštora svätý Anton(17.1). Svätý Pavol Tébsky zomrel vo veku 113 rokov okolo roku 341. Jeho telo pochoval Anton s pomocou dvoch levov.
Hieronymov životopis, ako aj neskoršie na ňom založené grécke, sýrske, koptské, a etiópske životopisy, nechceli byť opisom života svätého Pavla, ale „Enkomion“, oslavnou rečou na hodnotu pustovníckeho života. Tá ako ozdobu využíva motívy zo staršej i vtedajšej cestovateľskej literatúry a legiend .
V 12. storočí našli údajné Pavlove relikvie a preniesli ich do Konštantínopolu. V roku 1240 sa dostali do Benátok a o 141 rokov prostredníctvom uhorských Paulínov do Budína, dnešnej mestskej časti Budapešti v Maďarsku.
Na ikonách sa Pavol Tébsky znázorňuje v odeve z palmových listov s krkavcom a dvoma levmi, často ako vedie rozhovor so svätým Antonom.
Pustovníctvo, ktoré sa na západ dostalo v 13. storočí, sa hlási k odkazu dnešného svätca ako Rád svätého Pavla, prvého pustovníka.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε