www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?svatci&id=209
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 24. január 2020     Meniny oslavuje: Timotej

Zoεpédia - náhodný výber: Proskomídia - modlit..., Boh - Božie milosrde..., Theos.     pohľadnice

22. január | Čítanosť(2471)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Svätý prepodobný mučeník Anastáz Perzský.

Svätý prepodobný mučeník Anastáz Perzský.
Narodil sa v Perzii. Jeho otec bol čarodejník, a zároveň bol slávnym učiteľom čarodejníctva, v čom vyučil aj svojho syna. Anastasius, slúžil ako vojak u perzského kráľa Chosroja, tu počul o Životodarnom Kríži nášho Pána, povesť o sláve a veľkej moci sa rozšírila po celej Perzii. Skrze Drevený kríž sa uskutočňovali nezvyčajné, úžasné zázraky, takže mnohí hovorili: "Kresťanský Boh prišiel do Perzie."
Keď o tom mladý muž počul, začal sa vypytovať na pozemský život Spasiteľa, a tak sa jeho srdca dotkla Božia milosť, a v jeho duši zahorel oheň viery. Keď bol poslaný bojovať do Grécka, prišiel do mesta Chalcedón, a zostal tam žiť u perzského kresťana, ktorý ho vyučoval v pravej viere. Prišiel do Jeruzalema, prijal krst a vstúpil do kláštora, kde sa podujal žiť namáhavý život, jeho ozdobou sa stali pokora, tichosť a usilovnosť. Po siedmich rokoch v kláštore, v predvečer sviatku zmŕtvychvstania Krista, mu bolo zjavené, že ho čaká, mučenícka smrť pre Krista.
Keď prišiel do Cézarey, sv. Anastasius bol zajatý vojakmi, ktorý ho pokladali za špióna. Na súde pred sudcom Marzavanom, sa predstavil sám ako kresťan, za čo ho spútali železnými reťazami a odviedli ho na prácu v kameňolome. Vidiac, že nemôžu otriasť mučeníkom, aby sa zriekol Krista, tak ho odviedli na kruté mučenie spolu s ďalšími 70 väzňami, z ktorých mnohí boli kresťania. Všetci boli uškrtený na brehu rieky. Hlavu sv. Anastasia odrezali a priniesli kráľovi, a jeho telo hodili psom, ale nikto sa ho ani nedotkol. Mních bol poslaný z Jeruzalemského kláštora, kde Sv. Anastasius prebýval, podplatil stráže a pochoval mučeníka. Mučenícka smrť nastala v roku 628.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε