www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?svatci&id=90
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Liturgia > Svätci

Dnes je: 30. máj 2020     Meniny oslavuje: Ferdinand

Zoεpédia - náhodný výber: Iniciácia – aspekty ..., Bona fide, Lítijná súprava.     pohľadnice

29. október | Čítanosť(2564)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Náš prepodobný otec Abramios Zatvárateľ.

Náš prepodobný otec Abramios Zatvárateľ.

Abrahám, prepodobný(zatvorník), a blažená Mária

 

Abrahám sa narodil v Chidane pri Edesse. Z poslušnostži voči rodičom uzavrel sobáš, ale hneď po svadbe opustil manželku a schoval sa v opustenej chatrči pri Edesse. Tam ho našli rodičia, ale on prehlásil, že sa nechce vrátiť. Na zanmenie, že tento úmysel je nezvratný, dal sa v chatrči zamurovať. Ponechal si len malý otvor, ktorým mu podávali pokrm. Keď zomreli jeho rodičia, rozdal dedičstvo chudobným.
Po nejakom čase zomrel jeho brat a zanechal po sebe mladú dcéru Máriu. Abrahám sa jej ujal a utvrdzoval ju v nábožnosti. Dievča prospievalo v cnostiach. Neskôr však k nej začal chodiť jeden zvrhlý mních, ktorý pod zámienkou, že hľadá poučenie a radu, sa snažil Máriu zviesť. To sa mu nakoniec podarilo.
Dievča potom utieklo do mesta. Tam sa oddala ľahkomyselnému životu a živila sa neresťou. Abrahám nevedel, kam sa jeho neter podela. Keď sa dozvedel pravdu, modlil sa za jej obrátenie. Miesto jej pobytu sa však dozvedel neskôr. Opustil chatrč a prestrojený za vojaka sa odobral do domu, kde dievča žilo. Tá mu šla v ústrety, ale nepoznala ho. Keď hodovali, začal vojak hovoriť o bázni pred Bohom. Tu sa dievča rozplakalo. Keď sa jej strýko dal spoznať, zhrozila sa a nemohla od strachu a hanby ani prehovoriť. Abrahám ju povzbudzoval: "Nezúfaj! Vráť sa k cnostnému životu. Poď do samoty! Všetci sme krehkí ľudia a ľahko klesneme do hriechu. Je ale hanebné, keď z hriechu nepovstane. Boh nechce smrť hriešnika, ale aby sa polepšil." Mária opäť nadobudla stav dobrej mysle a povedala: "Keď môžem konať pokánie, ktoré Boh prijme, som ochotná ísť s tebou a počúvať ťa. Sú tu však ešte nejaké šaty. Čo s nimi?" "Nechaj to tu. Je to získané hriechom, spočíva na tom kliatba." Dievča sa potom so strýkom odobralo do jeho chatrče, kde žila asketickým životom. Abrahám zomrel r. 360, Mária r. 363.
Zdroj: Čížek, A.: Synaxár životy svätých. Spolok b. P.P. Gojdiča : Prešov, 1998. ISBN 80-967341-1-3 ; Foto: http://days.pravoslavie.ru/jpg/im3798.jpg

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε