www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
http://zoe.sk/?zoepedia&heslo=Ateizmus
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Zoepédia

Dnes je: 25. júl 2024     Meniny oslavuje: Jakub

Zoεpédia - náhodný výber: Jozef Maretta – Prav..., Dvernik, Modernizmus.     pohľadnice

PaedDr. František Dancák | Čítanosť(11593)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Ateizmus

Ateizmus

Ateizmus (z gréc .ά, a = záporná predpona ne -, a θεός, theós - Boh). Náuka alebo svetonázor popierajúci existenciu osobného Boha a duše, nadprirodzený život a nesmrteľnosť.  Pojem ateizmu nie je jednoznačný. Jestvuje totiž toľko druhov ateizmu, koľko je ateistov.

V dejinách mal rôzne formy. Vo všeobecnosti sa rozdeľuje na absolútny a relatívny:

1/ Absolútny ateizmus a priori popiera akúkoľvek existenciu absolútna alebo božstva a nadprirodzených síl. Všetko, čo jestvuje a čo tvorí tento svet, vysvetľuje čisto prirodzenými princípmi. Môže byť «tolerantný», ak jeho zástancovia nezaujímajú nepriateľský postoj voči náboženstvu a viere a sú znášanliví, alebo «bojovný», ak sa jeho zástancovia domnievajú, že v ne oslobodenia a šťastia človeka musia bojovať proti akejkoľvek forme náboženstva.

2/ Relatívny ateizmus neuznáva existenciu osobného Boha v zmysle prvej príčiny sveta, teda Boha transcendentného a odlišného od tohto sveta. Vyskytuje sa ako teoretický, postulatívny a praktický.

a/ Teoretický ateizmus vychádza z tvrdenia, že človek nemôže s istotou a bezpečne poznať jestvovanie Boha.

b/ Postulatívny ateizmus zdôvodňuje nemožnosť skutočnej existencie Boha tým, že človek má slobodnú vôľu: vierou v Boha by sa vraj sloboda človeka stala čírou ilúziou.

c/ Praktický ateizmus alebo nezaujíma stanovisko k otázke existencie Boha, alebo, ak ju teoreticky pripúšťa, nevyvádza z toho nijaké dôsledky pre život a konanie človeka.

 Druhý vatikánsky koncil pozýva ateistov, aby s úprimným srdcom uvažovali o Kristovom evanjeliu, pretože Cirkev veľmi dobre vie, že jej posolstvo je v súlade s najhlbšími túžbami ľudského srdca.

Autor: PaedDr. František Dancák - všetky heslá od tohto autora (61)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε