www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?citaren&id=298
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 16. júl 2024     Meniny oslavuje: Drahomír

Zoεpédia - náhodný výber: Sviatky - pohyblivé, Liturgické gestá - p..., Tradicionalizmus.     pohľadnice

01.06.2006 | Rozhovory | Čítanosť(5495)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Bez „nástrojov“ to nepôjde

Bez „nástrojov“ to nepôjde

Tom Edwards – laický katolícky misionár z Floridy (Saint Augustin). Jeho cieľom je prinášať Božie slovo ako živé a majúce vplyv na každodenný život človeka na akejkoľvek životnej ceste. V rozhovore pre náš časopis poodhalil svoje skúsenosti s pôsobením Svätého Ducha v Cirkvi i vo svojom osobnom živote.

 
 

Katolíci vyznávajú, že Boh existuje v Trojici. Myslím si, že väčšina z nich najviac vníma osobu Ježiša Krista, potom nebeského Otca a až kdesi na konci je Svätý Duch. Máte s ním osobnú skúsenosť?

Svätý Duch bol dosť dlho ignorovaný väčšinou kresťanov. Nedokázali sme pochopiť plnosť prisľúbenia, ktoré sme dostali. Vieme, že prijímame Svätého Ducha, keď sme pokrstení, prijímame ho pri birmovke, mnohorakými spôsobmi pri modlitbe a pri sviatostiach. Ale v našom praktickom živote, v skúsenostiach sa nám stráca. Moje obrátenie nastalo počas seminára Život v Duchu Svätom. Tu nastalo uvoľnenie Svätého Ducha v mojom živote. Mnohokrát sa na vysvetlenie používa príklad s fľašou naplnenou minerálkou alebo šampanským. Kým fľašu neotvoríme, nič sa nedeje. Ak ňou potrasieme, uvoľníme zátku, fľaša ukáže moc, ktorá je v nej. O tom hovorí Kristus, keď v Skutkoch apoštolov spomína, že to sa stane s tými, ktorí sa budú modliť - zostúpi na nich Svätý Duch a dostanú moc. Apoštoli boli poslušní a  Svätý Duch prišiel v ohni a mocnom vetre. Začali hovoriť cudzími jazykmi a boli naplnení mocou. Aj tí, ktorí sa pôvodne nedokázali priblížiť ku krížu, na ktorom zomrel Kristus, odrazu dostali silu postaviť sa doprostred Jeruzalema a kázať ľuďom. A mnohí sa obrátili. Spoznali Svätého Ducha, mali s ním osobnú skúsenosť. Ján Pavol II. na Turíce v roku 2004 na Námestí sv. Petra povedal: „Toto je moja nádej, že moc Turíc sa rozšíri na všetkých kresťanov - katolíkov.“ A hovoril o tom, že do Cirkvi sa znova vrátia a obnovia charizmy.

 

Po II. vatikánskom koncile sa v Katolíckej cirkvi otvorila cesta pre zrod mnohých hnutí. Cirkev sa viac otvorila vanutiu Svätého Ducha. Mnohí prežili svoje osobné Turíce a dostali rozličné dary. Stretli ste sa s týmito výnimočnými darmi? Objavili sa v súvislosti s nimi nejaké problémy?

Jedna z vecí, o ktorej hovoril apoštol Pavol v liste Korinťanom, bola: „Bratia moji, nechcem, aby ste nevedeli o duchovných daroch...“ Boli to slová Svätého Ducha, ktorý hovoril skrze apoštola Pavla. Ide o to, aby bol s darmi oboznám ený každý kresťan, aby sa stali bežnou súčasťou nášho kresťanského života. Zaiste, môže dôjsť aj k zneužívaniu duchovných darov a môžu spôsobovať problémy tak, ako spôsobovali mnohé problémy Korinťanom. Svätý Pavol napísal list preto, aby ich napomenul a napravil. Vďaka tomu máme v Biblii to najlepšie učenie o duchovných daroch. Vymenúva 9 darov (Katechizmus Katolíckej cirkvi o nich hovorí ako o výnimočných charizmách), hovorí o ich správnom používaní, aby sa vyhlo ich zneužitiu. Jednou z chýb, ktorej sa všetci potrebujeme vyvarovať, je, že sa zamieňa alebo spája duchovný dar s duchovnou zrelosťou. Duchovné dary sú prostriedky, nástroje na to, aby sme mohli budovať Božie kráľovstvo, budovať Cirkev. Nikto by si neobjednal tesára bez nástrojov, aby mu postavil dom. Ako my kresťania môžeme budovať Cirkev, ak nepoužívame dary, ktoré nám dal Boh? Pomáhajú nám, aby sme mohli dozrieť. Skutočným znakom zrelosti však nie sú dary, ale ovocie Ducha -láska, radosť, pokoj,...

 

Stretávam sa s tým, že mnohí sa sústredili na dary Ducha a nie na samotného darcu a na vytváranie vzťahu s ním.

Práve to je chyba. Akoby sme najprv postavili voz a až za neho koňa. Je to bežné a veľmi časté zlyhanie. Podobne, ako keď ľudia robia chybu v tom, že sa zamerajú na stvorené veci, a zabúdajú na Stvoriteľa. Ale ak sa zameriame na Boha a zotrváme v ňom, on nás privedie na správnu cestu. Dve kapitoly z listu Korinťanom (12 a 14) sú o daroch, ale nesmieme zabudnúť na to, že je medzi nimi kapitola 13, ktorá je celá o láske. Nie je to náhoda ani chyba. Dary budú správne fungovať iba skrze lásku.

 

Ako by sa dali odlíšiť dary Svätého Ducha od prejavov zlého ducha, keďže niekedy sú tieto prejavy veľmi podobné?

Ježiš nám ponúkol jednoduchú skúšku - strom poznáte podľa ovocia. Jedným z darov, ktorý nám pomáha, je, samozrejme, rozlišovanie duchov. Na základe tohto daru môžeme rozlíšiť zdroj. Je to od Boha? Je to od Zlého? Je to odo mňa? Zrelý kresťan vie, že sa má v tomto rozlišovaní podriadiť iným kresťanom, ktorí sú takisto zrelí vo viere.

 
Ako vnímate pôsobenie Svätého Ducha na Slovensku?

Mám pocit, že Svätý Duch pracuje na Slovensku nadčas. V porovnaní s inými miestami na svete je Slovensko jasnou, žiarivou hviezdou. Napriek mnohoročnému útlaku si tu viera zachovala hlboké korene. Uchovali sa mnohé sväté tradície Cirkvi. Je však potrebné čerpať nielen zo starého, ale aj z nového. Tak to robí múdry učeník. Je paradoxom, že Ježiš je ten istý včera, dnes i naveky, ale vďaka Svätému Duchu koná vždy niečo nové. Je to Boh, ktorý je neustále v pohybe. Chce, aby sme aj my boli v  pohybe, aby sme boli v prúde toho, čo on koná, aby sme prijali veľké pravdy a ponúkali ich tak, aby zasahovali našu súčasnú situáciu.

 

Témou minuloročného Ohňa bolo „...aby ste šli a prinášali ovocie.“ Je na Slovensku vidieť už aj ovocie Ducha? Nie je to stále iba o daroch?

Vždy som videl ovocie. Ovocie Ducha je zjavné v osobnosti človeka. Nie je to ani tak to, čo robíme, ale kým sme a kým sa stávame – či rastieme do Kristovej podoby. Dôležité je, či sa ľudia stávajú tým, kým sa majú stať v Kristovi. Potom budú robiť to, čo majú robiť v Kristovi.

 

Prečo hierarchia Cirkvi niekedy tak opatrne prijíma dary Ducha?

Povinnosťou hierarchie je, aby bola obozretná. Nádejou je, že bude aj rozlišovať. Osobne som sa na Slovensku stretol s tým, že mnohí biskupi boli otvorení. A mojou osobnou skúsenosťou v rámci sveta je, že mnohí biskupi sa o vanutie Ducha zaujímajú, pretože ide o obnovu viery. Obnova viera je vždy potrebná. Žijeme v časoch, keď laici túžia odpovedať na volanie, ktoré im je dané cez magistérium Cirkvi a túžia po tom, aby ich viedli pastieri. Tam, kde hierarchia bola ochotná a dovolila používať dary Svätého Ducha (a títo pastieri rozoznali dary a začali ľudí pri používaní týchto darov viesť), sme videli, že Cirkev rastie a prekvitá.

 
Za rozhovor ďakuje Dada Kolesárová
Zdroj: Slovo 2006, č. 10.
Skúsenosť
01.06.2006 | Spiritualita | Slovo 2006, č. 10. | Čítanosť(5344)
Skúsenosť

všetky súvisiace články (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε