www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?citaren&id=376
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 16. jún 2024     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Krstiteľnica, Iniciácia – aspekty ..., Episcopus.     pohľadnice

27.02.2007 | Duchovné články | Mgr. Ján Karas | Čítanosť(7157)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Vidieť Božími očami

Vidieť Božími očami

Ako vidíme blížnych - svojimi alebo Božími očami?

Ježiš videl zástupy, zľutoval sa nad nimi, lebo boli ako ovce bez pastiera (porov. Mt 9, 36). Ježiš nevidel zlých ľudí. Videl stratených!

 

O jednom mi porozprávala lekárka Mirka:

Je jarný aprílový večer. Otváram dvere do spálne. František spí. Zrazu mi ho príde ľúto. Zúbožená a chorobou poznačená tvár aj celé telo. Beriem jeho dlane do svojich. Toľko si toho máme povedať... Diagnóza: Leukémia v poslednom štádiu. Vraciam sa do bolestných spomienok.

Už je to pätnásť rokov, čo manžel odišiel z domu. Na stene visí pätnásť zastavení krížovej cesty. Akoby som každý rok prežívala jedno z tajomstiev krížovej cesty. Tam pred jednotlivými zastaveniami som strávila mnoho hodín v tichom rozjímaní a odovzdaní sa do Božej vôle. Posledné je Vzkriesenie.

Zoznámili sme sa na vysokej škole. Ten istý odbor na medicíne. Po promóciách sme sa vzali. Pred nami bola sľubná kariéra. Nastúpili sme do nemocnice a do roka sa nám narodil Patrik. A vtedy som prežila šok.

Keď sa raz večer manžel vrátil z práce, povedal: „Vieš, Mirka, už ťa neľúbim, odchádzam.“ Zbalil si veci a ja som sa nezmohla na slovo. Stretli sme sa v súdnej sieni. Rozvod som nepodpísala, no súd nás rozviedol pre neprekonateľné vzájomné nezhody. Manžel sa odsťahoval do iného mesta. Druhýkrát sa oženil a prerušil s nami akýkoľvek kontakt.Ostala som sama v byte so svojím ročným synčekom. Bola som na pokraji nervového zrútenia. Ako lekárka viem, že hnev a neodpustenie zapríčiňujú najviac psychických chorôb. Ich pôsobením sa v tele človeka uvoľňujú smrteľné toxíny. Žiaľ, ani najdrahšie lieky mi nepomáhali. Najviac mi vtedy pomohli rodičia. Priniesli mi obrazy krížovej cesty a posvätný ruženec. Doteraz som to všetko odmietala. Teraz hlboko zranená som ich prijala a dala do spálne. Ako to bolo dávno, čo som sa nemodlila. Na vysokej škole som sa úplne vzdialila od Boha. Stále bolo v mojom živote čosi dôležitejšie. Teraz bolo dôležité moje zdravie a synček, pre ktorého treba žiť. Nemohla som sa z toho pozbierať, tak mi rodičia navrhli, či by som nešla na duchovné cvičenia.

Týždeň prednášok, modlitieb a duchovných rozhovorov. Svätá spoveď. Vždy som si myslela, že stav, v ktorom sa nachádzam, má na svedomí môj manžel.

Až tu som si uvedomila, že záleží len na mne, či v tomto depresívnom stave zotrvám. Chcem sa topiť v sebaľútosti alebo hľadať riešenie?

Teraz je ten správny čas priznať si, že ja som ten problém. Aj ja mám podiel na rozvode. Nebola som dobrou milujúcou manželkou. V kolektíve na pracovisku obľúbená, ale doma stále nespokojná a hašterivá. Často sme sa hádali pre moje náruživé fajčenie. Droga. Teraz si to uvedomujem a ľutujem to. Zriekam sa toho všetkého. Prosím ťa, Pane, pomôž mi! Ukáž mi, ako mi môže byť odpustené, ako môžem byť uzdravená a zmenená. Otváram Sväté písmo: „Slnko nech nezapadá nad vašim hnevom“ (Ef 4, 26).

Áno, tam som sa učila Božej reči.

Uvedomila som si, že som sa stále sťažovala na manžela, že ma opustil. Ježiš tiež prežíval zradu najbližších. Opustili ho. Judáš ho dokonca zradil.

Odpustiť z celého srdca? Nič zlé nehovoriť o mojom manželovi? Ale on mi tak veľmi ukrivdil! Dokážem ho milovať so súcitom tak, ako matka miluje svoje choré dieťa?Teraz ďakujem za svojho manžela. Cítim, ako do mňa vchádza dôvera. Prosím o to, aby aj on spoznal Božiu vôľu, aby sa na ňom zjavilo Božie kráľovstvo, milosrdenstvo a sláva. Opakujem: „Ježišu, zmiluj sa nado mnou a nad mojou rodinou. Pane, otvor môj zrak, aby som videla tvojimi očami.“

Začala som hľadať Ježišovu tvár. Pozerala som sa do Ježišových očí: „Ježišu, dovoľujem ti, aby si ho vo mne miloval a odpúšťal mu.“

Vrátila som sa z duchovných cvičení a chcela som, aby to nadšenie a radosť z Boha nevyprchala. Rozhodla som sa neodbočiť z tejto cesty.

V jeden zimný večer zazvonil telefón. Bolo skoro pred polnocou. V trasľavom hlase som ho hneď spoznala: „Mirka, chcem sa k tebe vrátiť!“ Chvíľu ostalo hrobové ticho. „Odpusť mi!“

Slzy mi vyhŕkli od dojatia. „Áno, odpúšťam,“ vydralo sa mi z úst.

Pre svoju druhú manželku už nebol zaujímavý. Vyhodila ho z bytu. Taký je dnes život! Teraz je doma. Prebúdza sa zo spánku. Jemný úsmev a stisk dlaní - všetko je odpustené. Pozerám sa na krížovú cestu na stene. Kristus prechádza od smrti k vzkrieseniu. Vzkriesil aj naše manželstvo.

 

On môže vzkriesiť aj tvoje.

Autor: Mgr. Ján Karas - všetky články od tohto autora (6)

všetky súvisiace odkazy (1) »

Pastier Joachim
11.07.2007 | Duchovné články | Slovo 2007, č. 12. | Čítanosť(6075)
Pastier Joachim
Pastiersky list k parlamentným voľbám – jún 2006
07.06.2006 | Publicistika | Slovo 2006, č. 12. | Čítanosť(5964)
Pastiersky list k parlamentným voľbám – jún 2006
Radosť všetkých vekov
16.04.2006 | Teológia | Slovo 2006, č. 8. | Čítanosť(7200)
Radosť všetkých vekov

všetky súvisiace články (4) »

všetky súvisiace správy (2) »

 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε