www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?citaren&id=477
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Farizeji, Kadidlo a okiadzanie, Almužna.     pohľadnice

13.11.2007 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(7828)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

UNICEF – práva detí alebo žien?

UNICEF – práva detí alebo žien?

Pred niekoľkými mesiacmi sa skončila ďalšia zo zbierok UNICEF (Detský fond Organizácie spojených národov), známa pod označením Modrý gombík. Z billboardov sa na nás usmievali známe osobnosti, na internete bolo množstvo liniek oznamujúcich, že stačí zaslať sms, na uliciach sme stretávali dobrovoľníkov s pokladničkami, ktorí ponúkali modré gombíky. Tie sme mohli vidieť aj na odeve televíznych moderátorov. Jednoducho, správne urobená mediálna kampaň, kde hlavnými hviezdami boli černošské deti z Ugandy. Kto by odolal?

Prečo táto otázka? Vieme, koho naozaj podporujeme? Ak si myslíme, že deti v Ugande a iné detské projekty, tak máme snáď aspoň čiastočnú pravdu. Dúfam. Ale UNICEF už nie je tou organizáciou, akou bola pri svojom vzniku v roku 1946. Všetko sa začalo zbierkou amerických detí na pomoc chlapcom a dievčatám postihnutým vojnou. Vyzbieralo sa tak vyše 100 miliónov dolárov (dnešná hodnota by bola rádovo v miliardách dolárov) v niklových minciach. Samozrejme, aj dnes podporuje množstvo dôležitých projektov pre pomoc deťom hlavne v Afrike, ale s touto pomocnou rukou prichádza aj druhá, a tú my často nevidíme.

Veľkým prispievateľom UNICEF bol aj Vatikán. Situácia sa radikálne zmenila v roku 1996, keď boli zverejnené „nové perspektívy“ tejto organizácie. Následne Vatikán prestal podporovať tento fond. O čo išlo? Pôvodným zámerom OSN pri zriadení UNICEF bolo zmiernenie utrpenia detí, ktoré trpeli na následky druhej svetovej vojny. Po tejto svetovej vojne nasledovali ďalšie a ďalšie. Dnes sa bojuje skoro na každom kontinente, zvlášť v Afrike. Preto práve tam smeruje hlavný záujem UNICEF. Ostatných viac než desať rokov sa však UNICEF zasadzuje aj za množstvo kontroverzných programov založených na feministickom základe. Kladie väčší dôraz na sexuálne práva žien a slobodu sexuálneho styku (aj za cenu potratov), než na práva detí, dostupnosť pitnej vody či zdravotnú starostlivosť pre bezbranných.

Podľa UNICEF sú potraty jednou z efektívnych možností zachovania určitého štandardu pre ženu. Vyplýva to zo štúdie UNICEF Žena a dieťa: Dvojaký výsledok rovností pohlaví. Práve tento prístup uprednostňujúci práva žien na úkor detí vedie UNICEF k podpore organizácií priamo spolupracujúcich na potratoch. Či už ide o firmy vyrábajúce antikoncepčné tabletky (ktoré potraty vyvolávajú ešte v rannom štádiu), alebo hnutia propagujúce homosexualitu a potraty aj medzi mladistvými Afričankami (13 – 19 rokov). Vďaka finančnej podpore UNICEF sa podarilo hnutiu LoveLife (Žiť lásku) zriadiť bezplatnú telefonickú linku na aborčnej klinike (kde sa vykonávajú hlavne potraty) v Afrike.

Napríklad, v roku 1997 v príručkách OSN (podporovaných UNICEF) sa uvádzal postup, ako v núdzových podmienkach utečeneckého tábora vyvolať potrat priamo v stane. Tento postup i celú zmenu postoja UNICEF má na svedomí nová filozofia, podľa ktorej sa dieťa nezbaví chorôb a hladu, kým žena nebude dostatočne emancipovaná na princípe feministického hnutia. Táto filozofia je v ostrom protiklade s pôvodnou koncepciou UNICEF. Mnohé hnutia i samotní pracovníci UNICEF dúfajú, že táto veľmi dôležitá a prospešná organizácia sa vráti k svojmu pôvodnému cieľu a začne pomáhať deťom.

Kým sa tak nestane, je veľmi ľahkomyseľné nebrať vážne napomenutia amerických, kanadských, anglických a mnohých iných svetových hnutí a organizácií zameraných na rodinu (Culture of Life, Population Research Institute, Catholic Family and Humen Institute....), ktoré varujú pred novou politikou UNICEF, ktorej reklama v podobe nádherných detských tváričiek ostáva nezmenená. A tak nemáme istotu, že prostriedky vyzbierané UNICEF budú naozaj v plnej výške použité na projekty, na ktoré boli vyzbierané, alebo popri nich nebudú propagované aj projekty priamo odporujúce Božej pravde a jeho zákonu.

Čo však máme robiť, keď chceme podporiť deti? Myslím si, že u nás máme veľa možností na aktívnu podporu detí. Nepôjde pritom o ľahkú anonymnú pomoc, ale o konkrétnu pomoc pre niektoré dieťa – od rôznych foriem náhradnej starostlivosti až po pomoc deťom zo sociálne slabých rodín aj u nás. Tie nás potrebujú rovnako ako ich rovesníci v Afrike.

Zdroj: Slovo 2007, č. 16.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε