www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?citaren&id=482
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Veľký utorok, Boh - najvyššia slob..., Kontemplácia.     pohľadnice

13.11.2007 | Spiritualita | PaedDr. František Dancák | Čítanosť(8340)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Mont Saint Michel

Mont Saint Michel

Mont Saint Michel je malý žulový ostrov v zátoke s rovnakým menom. Ostrov je od pevniny vzdialený 2 km a je s ňou spojený umelo vytvoreným násypom vybudovaným v roku 1879.

Na ostrove je postavené mesto, na ktorého vrchole sa vypína slávny kláštor. Celé mesto s kláštorom a katedrálou patrí medzi historicky najznámejšie miesta Francúzska a celej západnej Európy a v stredoveku to bolo slávne pútnické miesto. Dodnes tu prichádza obrovské množstvo pútnikov z celého sveta, čím je po Paríži a Versailles najnavštevovanejším miestom vo Francúzsku.

Sláva tohto pútnického miesta je založená na zjavení, ktoré mal podľa legendy biskup Aubert z Avranches 16. októbra 708. Trikrát po sebe sa mu zjavil archanjel Michal a vyzval ho, aby na skale postavil chrám k jeho úcte. V skalnej jaskyni takto vznikla okrúhla svätyňa.

Správa o anjelskom zjavení sa rýchlo rozšírila. K skale začali prichádzať pútnici z celej Európy. Bol medzi nimi aj franský kráľ Childebert III., ktorý pod ochranu archanjela Michala zveril svoje kráľovstvo. Tiež franský kráľ Karol Veľký, francúzski králi Ľudovít IX., Karol VI., Karol VII., Ľudovít XI. a František I. Všetci prešli jednou z pútnických ciest k skalnej svätyni, ktorým hovorievali „cesta k hore“ alebo „do raja“.

V roku 966 tu normandský vojvodca umiestnil 12 benediktínov z opátstva Saint-Wandrille a poveril ich duchovnou starostlivosťou o pútnikov. Následne tu vznikol predrománsky chrám, ktorý sa neskoršie stal kryptou novej stavby s patrocíniom Notre-Dame-sous-Terre. Stavbu chrámu v rokoch 1023 – 1063 posúrila svadba normandského vojvodcu Richarda II. s Juditou Bretónskou. Definitívne bol dokončený až v rokoch 1500 – 1521.

V 14. storočí sa začali aj detské púte. Dodnes tu existuje zvyk zasvätiť novonarodené dieťa archanjelovi Michalovi a dať ho zapísať do špeciálneho registra ako „princa“. Keď rodičia obetujú sviečku pred obrazom určitých svätcov, dostanú o tom certifikát. Odporúčanou pútnickou modlitbou je Ruženec sv. Michala, v ktorom sa deväť pozdravení obracia k archanjelovi. Po každom pozdravení nasleduje jeden Otčenáš a tri Raduj sa (Zdravas). Zvyk zaviedla Antonia d’Estonac.

Počas Francúzskej revolúcie bol kláštor premenený na väzenie a dnes je francúzskou národnou pamiatkou. Púte preto neprebiehajú v kláštornom, ale vo farskom kostole v polovici vrchu. K posilneniu náboženského života prispieva bratstvo, založené v roku 1867.

Od roka 1874 je chrám pod patronátom organizácie Monuments Historiques a je sprístupnený verejnosti po celý rok. Ostrov, záliv i kláštor sú od roka 1979 zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Na ostrove je množstvo múzeí, ktoré približujú jeho slávnu minulosť. Návštevníci tu nájdu tiež vysvetlenie fenoménu prílivu a odlivu. V zátoke Mont Saint Michel sa vďaka odlivu vytvárajú rozdiely vodnej hladiny až o 14 metrov. Voda ustupuje až do vzdialenosti 15 km, čím sa ostrov ocitne na veľkej zelenej lúke, na ktorej sa pasú ovce. Pri najväčších hladinách prílivu, ktoré prichádzajú dvakrát v mesiaci, je zaliate celé jeho okolie okrem príjazdovej cesty. Pod vodou sa ocitnú aj všetky parkoviská. Vzhľadom na to, že cyklus príliv – odliv sa uskutočňuje dvakrát za deň a more ustupuje do veľkej vzdialenosti, možno prílivy a odlivy pozorovať v reálnom čase voľným okom.

V súčasnej dobe je realizovaný projekt, ktorého úlohou bude odstránenie hrádze s cestou, ktorá dnes spája ostrov s pevninou, a jej nahradenie mostom, po ktorom bude premávať kyvadlová doprava. Hrádza totiž znemožňuje voľný pohyb morských prúdov a prispieva tak k zanášaniu zátoky pri Mont Saint Michel pieskom. Odborníci vypočítali, že kvôli usadzovaniu piesku v zátoke a jeho zarastaniu vegetáciou by vrch za 40 rokov už nemusel byť ostrovom. Jeho ostrovný charakter je pritom jedným z hlavných faktorom jeho jedinečnosti.

Zdroj: Slovo 2007, č. 15.
Autor: PaedDr. František Dancák - všetky články od tohto autora (67)

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε