www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?citaren&id=485
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Breviár, Liturgické gestá – z..., Boh - Božia spravodl....     pohľadnice

13.11.2007 | Publicistika | Mgr. Juraj Gradoš | Čítanosť(6726)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

Deti bez Krista

Deti bez Krista

Len pred 18 rokmi sa skončila doba, ktorá považovala kresťanstvo za menejcenné. Verili sme, že konečne nastupuje éra, ktorá bude kresťanskou. A aj keď sa kresťanstvo vo svete, okrem niektorých islamských a komunistických krajín, teší slobode, táto sloboda je len iluzórnou. Diabol už totiž neútočí na kresťanstvo cez ďalšiu štátnu ideológiu, ale cez nás a našu slabosť pre tento svet a to, čo ponúka, teda cez schopnosť užívať si. A v tomto smere je jeho dielo, zdá sa, úspešnejšie.

Človek totiž stráca schopnosť rozlišovať dobro a zlo. Teda tú schopnosť, po ktorej tak túžil ešte v raji. Inak povedané, stráca svedomie a aj to, ktoré má, je veľmi plytké. Otrasné je, že sa to deje už v mladej generácii. Deti vychované v konzumnom spôsobe života a myslenia chcú iba konzumovať – užívať si život. Jeden pôžitok vystrieda druhý. Hľadajú zážitky všade, kde sa len dá. A to aj za strašnú cenu.

 

Vražda zo zvedavosti

 

Dve austrálske školáčky odsúdili na doživotný trest za vraždu kamarátky v západoaustrálskom meste Collie, ležiacom južne od Perthu.

Nemenované sedemnásťročné študentky zaškrtili kamarátku počas experimentu, ktorým chceli zistiť, aký to je pocit zavraždiť človeka. Školáčky upchali Elize Jane Davisovej (15) ústa chemikáliou napusteným kusom látky a zaškrtili ju drôtom. Obludný čin vykonali po tom, čo zaspali do školy a rozhodli sa, že by im vôbec neprekážalo niekoho zavraždiť.

„Naplánovali vraždu s pokojom, rozvahou a túžbou získať skúsenosť s vraždou človeka,“ vyhlásil Denis Reynolds, prokurátor Súdu detskej kriminality v Perthe.

Policajný vyšetrovateľ uviedol počas procesu, že tri priateľky zostali v dome v mestečku Collie po amfetamínovej párty. Dve vtedy šestnásťročné tínedžerky sa počas ranného rozhovoru dohodli na zabití Davisovej. Dievča, ktoré uskutočnilo popravu, povedalo policajtom, že sa pokojne prizeralo, ako sa na tvári obete zračil najprv strach, ktorý sa zmenil v priebehu okamihu na zdesenie, keď si uvedomila, že ju chcú naozaj zabiť.

Telo po zavraždení vložili do plytkého hrobu, ktorý vykopali pod domom a na polícii oznámili jej zmiznutie. Po tom, čo si uvedomili, že telo čoskoro objavia, vydali sa samy do rúk polície.

Sudca ďalej uviedol, že sa nedalo posúdiť, či mladé vrahyne, ľahostajne si vypočúvajúce rozsudok, boli psychicky narušené, alebo len jednoducho vymazali vraždu z pamäti.

Školáčky oľutovali bolesť, ktorú spôsobili Elizinej rodine, ale jej zabitie im pripadalo v tom čase „správne“.

 

Bez slov

 

Sedemnásťročný Japonec podozrivý z vraždy svojej matky išiel s jej odseknutou hlavou do internetovej kaviarne a pozrel si hudobné DVD pred tým, ako sa prihlásil na polícii. Informovali o tom japonské médiá. Tínedžer strávil v kaviarni asi dve hodiny, potom si vzal taxík, aby sa odviezol na miestnu policajnú stanicu. Podľa zamestnancov kaviarne stredoškolák z vidieka niesol školskú tašku a mal jednu ruku v obväze.

Policajti v Aizuwakamacu v prefektúre Fukušima severne od Tokia zatkli mladíka po tom, ako prišiel na ich stanicu s odseknutou hlavou v taške. V byte, kde žil, našli bezhlavé telo. Tínedžer, ktorý v ostatnom čase nechodil do školy a navštevoval psychiatra, vyšetrovateľom povedal, že matku zabil večer, keď spala.

Japonsko v ostatných rokoch šokovalo viacero ohavných zločinov, ktoré spáchali mladiství. V roku 1997 v západnom meste Kóbe 14-ročný školák zavraždil 11-ročného chlapca a odsekol mu hlavu, ktorú odložil pri vstupnej bráne do školy. V roku 2004 dobodala 11-ročná Japonka v škole spolužiaka na smrť, čo podnietilo výzvy na prísnejšie tresty pre mladistvých delikventov.

 

Nie sme výnimka

 

O tom, že sa podobné činy dejú aj na Slovensku, netreba nikoho presviedčať. Tri vraždy z piatich v roku 2003 v Lučenci spáchali deti a takmer deti: 15, 16 a 18-roční chlapci. Na vraždu sa pripravovali, zabíjali surovým spôsobom a po čine chceli zahladiť stopy. Za obeť padli blízke osoby: suseda, mama i kamarátka starej mamy. Možno je potrebné spomenúť vraždu Radky v Stropkove v roku 2004 vtedy 19-ročným Lukášom kvôli sexu. O rok neskôr iný Lukáš vo veku 16 rokov zavraždil pri Senci 11-ročnú Veroniku tiež so sexuálnym podtexom. Alebo „len“ sexuálne výčiny našich školákov zachytené na mobile a odvysielané v televízii Markíza.

A tak človek vyhnal diabla, no nevpustil si do srdca Boha. Vtom prišiel ten istý diabol a pribral sedem horších, ako je sám. A stav takéhoto ľudstva je horší, ako bol predtým.

Zdroj: Slovo 2007, č. 15.
Autor: Mgr. Juraj Gradoš - všetky články od tohto autora (75)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε