www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?citaren&id=487
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 17. jún 2024     Meniny oslavuje: Adolf

Zoεpédia - náhodný výber: Amen, Bazilika, Boh - podstata Boha.     pohľadnice

13.11.2007 | Spiritualita | Čítanosť(22235)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(4)

Syna zraňuje skrytý incest

Syna zraňuje skrytý incest

Boh stanovil, že primárnym vzťahom v rodine je vzťah medzi mužom a ženou. Ale v problémovom manželstve to tak často nie je. Keď sa citové a duchovné puto medzi rodičmi zlomí, často existujú primárne vzťahy medzi dieťaťom a rodičom, respektíve medzi deťmi a rodičmi. Tento druh vzťahu medzi dieťaťom a rodičom, ktorý nahrádza vzťah medzi manželom a manželkou, sa nazýva skrytý incest.

 

V dnešnej dobe je to jedna z najbežnejších foriem emocionálneho a sexuálneho zneužívania. K skrytému incestu dochádza, keď sa dieťa stane objektom náklonnosti, lásky, vášne a prehnaného záujmu rodiča. Rodič motivovaný osamelosťou a prázdnotou chronicky problémového manželstva alebo vzťahu si urobí z dieťaťa náhradného partnera. Hranica medzi starostlivou a incestnou láskou je prekročená, keď vzťah s dieťaťom naplňuje viac potreby rodiča než potreby dieťaťa.

 

Závislosť a manipulácia

Zhoršujúci sa vývoj v manželstve spôsobuje rast závislosti od dieťaťa a reakcia rodiča opačného pohlavia na dieťa sa začína stále viac vyznačovať zúfalstvom, žiarlivosťou a ľahostajnosťou voči jeho osobným hraniciam. Dieťa sa stane objektom manipulácie a rodič ho využíva, aby sa vyhol bolesti a realite problematického manželstva.

Dieťa sa cíti využívané a chytené do pasce, zažíva rovnaké pocity ako obete otvoreného incestu. Pokusy vytvoriť si čas na hru, byť nezávislý, mať priateľstvá ho zavaľujú pocitmi viny a osamelosti, stráca schopnosť cítiť sa v súlade so svojimi potrebami. Časom sa dieťa začne príliš starať o potreby rodiča a narastajú v ňom ochraniteľské prvky. Výsledkom je psychologické manželstvo medzi dieťaťom a rodičom – dieťa sa stane rodičovým náhradným partnerom.

 

Otvorený a skrytý

Dôležitý rozdiel medzi otvoreným a skrytým incestom je ten, že obeť otvoreného incestu sa cíti zneužívaná, ale obeť skrytého incestu vníma, že je idealizovaná a privilegovaná. Napriek tomu, pod tenkou maskou pocitu jedinečnosti a privilegovanosti prebýva rovnaká trauma, akou trpí obeť otvoreného incestu: hnev, zlosť, hanba, vina. Dospelé obete skrytého incestu ostávajú zablokované v štýle života, ktorý má za cieľ udržovať zvláštny vzťah s rodičom opačného pohlavia. Neustále sa snažia zavďačiť mame a otcovi.

 

Príznaky

Príznaky skrytého incestu nie je ťažké odhaliť, väčšinu z nich je možné odhaliť u dospelého aj u mladších detí:

- rodič od dieťaťa očakáva citovú podporu, ktorú nedostáva od svojho partnera,

- dieťa je primárnym zdrojom citovej podpory rodiča,

- rodič radšej trávi čas s dieťaťom než s partnerom,

- rodič s dieťaťom zdieľa hnevlivé kritické pocity ohľadne partnera,

- rodičovo šťastie stúpa a padá s úspechmi dieťaťa,

- rodič sa stane mrzutým alebo začne žiarliť na šťastie a úspechy dieťaťa,

- dieťa má strach alebo obavy, že manželstvo rodičov stroskotá, ak ich nebude podporovať,

- dieťa si robí starosti, čo by sa mohlo stať, keby nemohlo uspokojovať potreby rodičov,

- dieťa je aj po svojej svadbe bližšie k svojmu rodičovi a viac ho citovo podporuje než svojho partnera,

- dieťa má pocit, že existuje pre potreby svojho rodiča, keď rodič jeho námahu neopätuje, dieťa sa cíti využívané a manipulované,

- rodič poskytuje citovú podporu a povzbudenie dieťaťu, ale neposkytuje ju partnerovi.

 

Aj keď sa nám zdajú tieto slová príliš chúlostivé a nemiestne, Ježiš prišiel vyslobodiť človeka z každej neslobody, v ktorej sú obaja – ten, kto ubližuje, aj ten, komu je ubližované. Dovoľme preto, aby sa na nás mohli prejaviť účinky Ježišovho vykupiteľského diela.

 

podľa knihy E.R. Henslina Otec a syn spracovali Anton a Alžbeta Pariľákovci

Zdroj: Slovo 2007, č. 14.

Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε