www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?citaren&id=59
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Zoe > Čitáreň

Dnes je: 16. jún 2024     Meniny oslavuje: Blanka

Zoεpédia - náhodný výber: Proskomídia - obrad ..., Theos, Boh - biblické Božie....     pohľadnice

01.11.2002 | Duchovné články | Mgr. Ján Karas | Čítanosť(6720)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu | Komentáre(0)

V Ježišovi víťazstvo mám

V Ježišovi víťazstvo mám

Už si ani nepamätám, koľko krížoviek z rôznych časopisov som vylúštila. Takmer vždy, keď som ju poslala do redakcie, dostala som nejakú výhru.

Dnes riešim krížovku vlastného života na onkológii, na izbe číslo 14. Je to bolestná krížovka. Na tejto krížovej ceste stretávam mnoho ľudí, ktorí sa tak nápadne podobajú tým biblickým.

Chcem rozprávať o jednej takejto žene, ktorá ma zoznámila s trpiacim Ježišom, stretnutie s ním mi dáva nový rozmer. Otváram sa vo svojej chorobe pre Božiu pravdu. Spolu s Kristom som ukrižovaná (porov. Gal 2,20), kde sa denne učím zomierať sebe, svojmu ja, hriechu a chorobe, aby som mohla povedať:  „Už nežijem ja, ale žije vo mne Kristus“  (Gal 2,20).

Táto žena je zdravotná sestra, ktorá má na starosti našu izbu. Jedného dňa, keď som mala depresie a nechuť k životu, povedala som jej:

 „Sestrička, dajte mi nejakú injekciu, chcem zomrieť.“

A vtedy mi sestrička odpovedá: „Milá pani, už je neskoro. Pred dvetisíc rokmi Ježiš za vás zomrel na kríži. Jemu odovzdajte svoju bolesť, lebo on vzal na seba naše slabosti a niesol naše choroby“ (porov. Mt 8,17).

Oponovala som jej: „Prečo práve ja? Prečo mi to Boh urobil? On je vinný za všetko.“

 „Len sa pozrite. Kde je Boh vo vašom živote? Je to mŕtvy Boh, ktorý zomrel na kríži, bol pochovaný a týmto sa všetko skončilo. Alebo je to živý vzkriesený Ježiš, ktorý na tretí deň vstal zmŕtvych?“

 „Nebol v našej rodine. Veď toľko dôležitých a vzácnych vecí sme mali naplánovaných a vždy nám to vychádzalo. Žili sme životom dnešných ľudí. Úspech, popularita a tu naraz takéto skríženie plánov!“

  „Milostivý a milosrdný je Pán, zhovievavý a dobrotivý nesmierne. Nevyčíta nám ustavične naše chyby, ani sa nehnevá naveky. Nezaobchodí s nami podľa našich hriechov, ani nám neodpláca podľa našich neprávostí“  (Ž 103,8-10). Taký je Boh, v ktorého verím ja, vyznáva sa sestra. Ohradila som sa. „Však aj ja som veriaca.“

 „Ale Boh, ktorý je láska a ktorý vás chce zachrániť pre večnosť sa rozhodol vás hľadať, lebo vy utekáte z jeho náručia. Berte túto chorobu ako dialóg lásky medzi Bohom a vami. Vyjdite zo svojho smútku, zatrpknutosti a neodpustenia a začnite tento dialóg: „Bože, čo mi chceš cez túto chorobu ukázať? Aký máš so mnou plán?“

 „Sestrička, to je veľmi ťažké. Ja to nedokážem.“

 „Rozhodnite sa svoju chorobou dať Bohu. Na neho zložte všetky svoje starosti, lebo on sa o vás stará (porov. 1 Pt 5,7). Uverte tomuto Božiemu prisľúbeniu, lebo «On však bol prebodnutý pre naše hriechy, strýznený pre naše neprávosti, na ňom je trest pre naše blaho a jeho ranami sme uzdravení»  (Iz 53,5). Pred vami sú dve cesty: Cesta Božích prísľubov, alebo cesta choroby, smútku, ktorá vedie k smrti.“

Dnes ďakujem tejto sestričke, že na mojej krížovej ceste mi ukázala živého Ježiša, ktorý mi nekladie žiadne otázky, ale ma miluje. Pozerám sa na kríž. To za mňa Ježiš zomiera, aby som ja mohla žiť.

Najprv som si dala do poriadku svoj duchovný život. Veď od svadby som nebola na svätej spovedi. Sestrička mi priniesla Sväté písmo – Nový zákon a kňaz mi dal ruženec. Sestrička má so mnou veľkú trpezlivosť. S láskou mi odpovedá na moje otázky.

Naučila ma jednu pieseň. Keď sa mi už nič nechce, ani čítať, ani modliť sa, spievam si túto pieseň: „Víťazstvo mám, víťazstvo mám, víťazstvo v Ježišovi mám. Satan už na mňa nemá moc, víťazstvo v Ježišovi mám!“ Najprv táto pieseň bola v mojich ústach, ale keď bolesti sú veľké, začnem spievať nielen ústami, ale aj srdcom. Pomaly robím kroky z tmy do svetla Božieho. Nie, nie som ešte uzdravená, ale odovzdávam sa do vôle Božej, kde hovorím s Máriou svoje „Fiat“. Častejšie teraz pristupujem k Sviatosti zmierenia, aby som mohla prijímať sviatostného Spasiteľa, aby žil v mojom živote, v mojom srdci. Z môjho života sa vytráca smútok, depresia, nechuť žiť. Zakusujem ovocie Ducha, ktorým je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť (porov. Gal 5,22).

Z tejto zmeny sa teší manžel aj naše dve dcéry. S nadšením im rozprávam dávno v našej rodine zabudnutý príbeh o Bohu, o Ježišovi a jeho Matke Márii. Chcem, aby sa do našej rodiny vrátil Ježiš a Mária. Manžel už súhlasil, dcéry ešte váhajú, ale modlím sa, aby toto bola pravda v našom manželstve a v našej rodine. Obidvaja sme vysokoškolskí profesori. Promovali sme v rokoch tvrdej totality. Zo strachu o zamestnanie sobáš a krsty detí boli tajné. Báli sme sa vyznať svoju vieru. A nič nám nechýbalo z materiálnej stránky. Máme peknú vilu, každý rok dovolenky pri mori, obidve dcéry končia štúdium na vysokej škole, ale v našej rodine chýbal jeden rozmer, s ktorým sme nepočítali. Choroba. Moja rakovina.

Verím, že Boh prerušil svoje mlčanie a začína s nami hovoriť. Je to ťažká reč kríža, ktorej sa učíme rozumieť. Teraz v mojej chorobe naši rodinní priatelia nemajú pre nás čas, stále majú čosi dôležitejšie. A tak nám ostáva Boh, ktorý ten čas pre nás má. Prichádza do Betlehema, ale prichádza i na moju izbu číslo 14.

Som šťastná, že pri stretnutí s mojou rodinou tu v nemocničnej izbe sa modlíme ruženec. Je to priam neuveriteľné, veď nikdy sme sa doma nemodlili, ale všetci túžia, aby sa im mamka vrátila domov, aj keď lekári nedávajú veľkú nádej. My však veríme, že náš Boh je všemohúci, že Bohu nič nie je nemožné.

Drahý čitateľ. Aj ty kráčaš po svojej životnej ceste. Možno tvoje problémy nie sú také, aký je môj. Veľmi ťa prosím, modli sa spolu s mojou rodinou, aby sa stala vôľa Božia v mojom živote. Veď ja verím a stále si spievam vo svojom srdci: „Víťazstvo mám, víťazstvo mám, víťazstvo v Ježišovi mám. Satan už nadomnou nemá moc, víťazstvo v Ježišovi mám!“

Zdroj: Slovo 11/2002
Autor: Mgr. Ján Karas - všetky články od tohto autora (6)
 

všetky komentáre »


Ak organizujete alebo viete o organizácii akejkoľvek zaujímavej akcie, podujatia a pod., informujte nás o tom a my to spropagujeme na zoε.

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε