www.zoe.sk - E-zine Prešovskej archieparchie
https://zoe.sk/?publikacie&id=94
Zoε - e-zine Prešovskej archieparchie

Mapa stránokÚvod > Teológia > Publikácie

Dnes je: 6. máj 2021     Meniny oslavuje: Hermína

Zoεpédia - náhodný výber: Trojica - pochádzani..., Iniciácia – aspekty ..., Exegéza.     pohľadnice

22.04.2013 | Mgr. Antonín Čížek | Čítanosť(5789)
Vytlačiť na tlačiarni | Poslať ako tip známemu

Synaxár - životy svätých

Anotácia:

SYNAXÁR

Predhovor

"Prestaňme už uctievať vojnových hrdinov. Pestujme radšej nadšenie pre mravné hrdinstvo!", vyzýva anglický historik Thomas Carlyle svojich vrstvovníkov. Táto výzva platí rovnako aj pre nás. Dnešná doba je plná tragických správ a udalostí. V mene národa a náboženstva sa vedú vojny. Ľudia trpia pod diktátorskými režimami, hrozí ekologická katastrofa. Morálny úpadok rastie. Hodnota ľudského života klesá na nulu. Kto ukazuje cestu? Nie vodcovia národov, ktorí sa chcú sami presadiť, aby nakoniec boli prekliati, ale tí, ktorí aj keď nekonajú "veľké skutky", urobili pre svet omnho viac ako najväčší dobyvatelia.
Ak sa pozrieme do histórie Cirkvi, vidíme, že vychovala vo všetkých krajinách, zo všetkých národov množstvo synov a dcér, ktorí i v tých najťažších dobách žiarili hrdinskými cnosťami. To sú svätice a svätci.
V užšom slova zmysle Cirkev nazýva svätými tých verných kresťanov, ktorí za svojho života vynikli hrdinskými čnosťami, boli odmenení zvláštnou slávou v nebesiach a obdarení zázrakmi. Tí sa najviac pripodobnili Ježišovi Kristovi a verne plnili Jeho vôľu.
V tejto knihe chcem venovať pozornosť životným osudom východných svätých. V knihe prechádzam celým liturgickým rokom a podávam stručný životopis významnejších svätcov. Venujem sa aj sviatkom a podávam stručný prehľad triódy. Snažím sa zachytiť podstatu sviatkov a zaoberám sa aj liturgickými textami, ktoré vysvetľujem.
Hlavný dôvod, prečo uvádzam aj rýdzo legendárne prvky: Legenda opisuje určité vlastnosti svätca alebo udalosti spôsobom, ktorým chce vyjadriť určitú pravdu, okrem toho sa veľakrát dá len ťažko určiť hranica medzi legendou a skutočnosťou....
 
 Svätý a slávny veľkomučeník, triumfátor a divotvorca Juraj.


Pravdepodobne pochádzal z Kappadócie. Bol synom bohatých rodičov. Po otcovej smrti sa matka presťahovala do Palestíny, kde spravovala veľký majetok. Juraj vstúpil do vojska a dosiahol hodnosti vojvodu a komitu (vysoký dôstojník, ktorý sprevádzal cisára na cestách a bol jeho poradcom).
Keď Dioklecián začal prensledovať kresťanov, Juraj rozdal svoj majetok chudobným a svojich otrokov prepustil na slobodu. Potom cisára obvinil z nečestného jednania a priznal sa ku kresťanstvu. Udivený cisár sa ho snažil najprv presvedčiť, aby odpadol od Krista. Až potom ho dal zatvoriť. Mučeníkovi dali nohy do klády a na hruď mu dali ťažký kameň.
Na druhý deň bol Juraj znovu predvolaný pred cisára. Keď zostal pevný vo svojom presvedčení, priviazali ho ku kolu, za ktorým boli ostré klince, ktoré sa otáčali a trhali telo mučeníka. Hodili ho do nehaseného vápna, potom ho bičovali. Keď to všetko videla Diokleciánova manželka Alexandra, uverila v Ježiša Krista.
Cisár sa znovu snažil získať mučeníka pre modloslužbu. Svätec mu povedal: "Ukážte mi vašich bohov!" Cisár sa zaradoval a zaviedol ho do pohanského chrámu. Juraj tam vzývaním Kristovho mena zničil všetky pohanské modly. Pohanský kňazi sa naňho vrhli. Žiadali okamžitú smrť. Tu prišla cisárovna, padla mučeníkovi k nohám a prosila o modlitbu. Rozhnevaný Dioklecián oboch odsúdil na smrť sťatím. Cisárovna počas cesty na popravisko zomrela (aj jej pamiatku spomíname 23.4). Svätý Juraj došiel na miesto popravy. A bol sťatý 23.4.303.
Manželka jeho telo preniesla do mesta Lyddy v Palestíne. Za konštantína Veľkého ho preniesli do novovybudovaného Chrámu sv. Juraja v Lydde (3.11). Hlava svätca sa nachádza v Ríme, v chráme, ktorý nesie jeho meno.

 

 

 Ak vás táto téma zaujíma, danu publikáciu si môžete zakúpiť v Predajni Petra na Hlavnej ul. v Prešove

Autor: Mgr. Antonín Čížek - všetky publikácie od tohto autora (1)

Copyright © 2006-2018 zoε | O zoε | Kontakt | Mapa stránok | Ochrana osobných údajov

NAJ.sk

Valid XHTML 1.1 Valid CSS 2.1 Webdizajn

Copyright © 2006-2018 zoε